BRUSEL. Ministri zahraničných vecí Európskej únie sa dnes dohodli v rámci zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné vzťahy na pritvrdených sankciách pre Irán, ktoré idú za hranice opatrení Organizácie Spojených národov, prijatých ešte v júni.
Šéfovia diplomacií sa vyslovili za sankcie v mnohých sektoroch, dopad na islamskú republiku budú mať najmä v oblasti obchodu, energetiky, transportu a finančného sektora. Podľa dnes prijatých záverov bude zakázané v krajinách EÚ obchodovať s tovarmi, ktoré úzko súvisia s potenciálnym napredovaním jadrovej politiky v Iráne, čo je potvrdenie sankcií OSN.
Zmrazia aktíva
Navyše sa však zákaz ďalej vzťahuje na informačné a navigačné technológie, mikroorganizmy, rôzne chemikálie či laserovú techniku, ktoré by mohli potenciálne prispieť k rozšíreniu iránskeho bojového arzenálu.
Európa odmieta poistenia vládnych aktivít, takisto poskytovanie exportných garancií od Iránu. Finančne sa dotkne rozhodnutie niekoľkých iránskych firiem, ktoré budú mať zmrazené v Európskej únii aktíva a ich predstavitelia majú zákaz vstupu do EÚ.
Na poli dopravy sa budú dotýkať opatrenia dopravných lietadiel, ktoré nebudú môcť pristáť na letiskách v EÚ, iránske lode budú musieť prejsť prísnejšou kontrolou v európskych prístavoch. EÚ takisto zastaví investície do plynového a ropného priemyslu.
Dúfajú, že tlak zastaví jadro
V bankovom sektore budú podliehať finančné transakcie nad 40.000 eur špeciálnemu schvaľovaniu, pre transakcie nad 10.000 platí ohlasovacia povinnosť.
Európska únia si sľubuje od zavedenia sankcií pritiahnutie iránskych predstaviteľov k rokovaciemu stolu, aby ten vysvetlil počínania v rámci svojej jadrovej politiky. EÚ, USA i OSN sa obávajú, že obohacovanie uránu slúži pre Teherán ako predvoj k vývinu jadrovej zbrane. Irán obvinenia odmieta.
Kanada sa už pripojila
Kanada uvalila nové jednostranné sankcie na Irán. Pridala sa tak k úsiliu medzinárodného spoločenstva dosiahnuť, aby sa islamská republika vzdala svojho kontroverzného jadrového programu.
Ako dnes informoval kanadský minister zahraničných vecí Lawrence Cannon, súčasťou sankčných opatrení je zákaz akýchkoľvek nových kanadských investícií v iránskom ropnom a plynárenskom sektore, ako aj obmedzenia v exporte tovarov, ktoré sa dajú použiť pri jadrových programoch.
Iránske banky nebudú môcť otvárať svoje pobočky v Kanade a kanadské banky nebudú môcť vyvíjať činnosť v Iráne.
Západ obviňuje Teherán zo snahy o výrobu jadrových zbraní. Islamská republika toto obvinenie odmieta a tvrdí, že jej jadrový program má výhradne mierové účely a jeho cieľom je výroba elektrickej energie.