Tbilisi 19. mája (TASR) - Prvý kontingent amerických vojenských inštruktorov pre boj proti terorizmu pricestoval dnes do Gruzínska, kde budú armádu bývalej sovietskej republiky cvičiť v boji proti islamským militantom.
Akcia sa koná v rámci globálnej vojny proti terorizmu, ktorú Washington vyhlásil po teroristických útokoch na Svetové obchodné centrum (WTC) a Pentagón z 11. septembra 2001.
Asi 50-členná skupina pristála na letisku pri metropole Tbilisi. Americký predvoj príchod inštruktorov pripravoval niekoľko týždňov. Tréningový program sa oficiálne začne 27. mája 70-dňovým kurzom pre gruzínskych dôstojníkov. Neskôr Američania pristúpia k 100-dňovým programom taktického výcviku pre štyri špecializované jednotky gruzínskej armády - špeciálnych síl, kománd, horských práporov a motorizovanej brigády. Výcvik má trvať do roku 2004.
Asi 150 amerických expertov má v priebehu viac ako jedného roka vycvičiť tri prápory - asi 2000 príslušníkov - gruzínskej armády.
Tbilisi požiadalo o americkú pomoc kvôli lepšej príprave gruzínskej armády na možnú hrozbu, ktorú predstavujú čečenskí rebeli v údolí Pankisi na severe krajiny. Predpokladá sa, že čečenskí povstalci využívajú údolie - vzdialené len 35 kilometrov od Tbilisi, ktoré však gruzínske úrady nekontrolujú - na preskupovanie a odpočinok medzi cezhraničnými útokmi proti ruským cieľom v susednom Čečensku.
Príchod inštruktorov do Gruzínska zvýšil počet amerických vojakov pôsobiacich v rámci protiteroristickej kampane na území bývalého Sovietskeho zväzu. Na rozdiel od iných bývalých sovietskych republík, v Gruzínsku nebudú podporovať vojenské akcie v Afganistane.
Washington na gruzínsku misiu vyčlenil asi 64 miliónov dolárov, čo je na americké pomery malá suma, ale takmer štvornásobok ročného vojenského rozpočtu malého Gruzínska, ktoré po rozpade Sovietskeho zväzu prehralo vojnu so separatistami v Abcházsku a muselo sa obrátiť na ruskú mierovú jednotku.
V Abcházsku vyvolal príchod amerických vojakov do Gruzínska otvorený odpor. V povstaleckom regióne panujú totiž obavy, že gruzínsky prezident Eduard Ševardnadze, bývalý šéf sovietskej diplomacie, špeciálne vycvičené jednotky využije pri opätovnom dobývaní Abcházska, ktoré bolo ostatných desať rokov prakticky nezávislé.