Praha 19. mája (TASR) - Český premiér Miloš Zeman dnes na terezínskej tryzne vyslovil ostrý nesúhlas s účasťou predsedu Českej biskupskej konferencie a olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera na 53. sudetonemeckých dňoch v Norimbergu.
Graubnerovu účasť na sudetonemeckých dňoch, kde dnes odslúžil omšu, Zeman v žiadnom prípade nepovažuje za akt zmierenia. "Ja si myslím, že katolícka cirkev má určité reštitučné nároky, sudetskí Nemci majú určité reštitučné nároky a ako som povedal vo svojom prejave, domnievam sa, že sa tu vytvára akási nesvätá reštitučná aliancia. To znamená spoločenstvo záujmov zdanlivo rôznorodých, ale spojených týmito majetkovými požiadavkami," vyhlásil Zeman po slávnostnom akte v Terezíne, na ktorom sa zúčastnil spolu so svojím slovenským partnerom Mikulášom Dzurindom, členmi vlády, parlamentu a prvou dámou USA Laurou Bushovou.
"Neboli sme to my, kto vznášal požiadavky na zmenu legislatívy akejkoľvek susednej krajiny. Neboli sme to my, kto neustále formuluje majetkové a reštitučné nároky," zdôraznil český premiér v prejave. Prijatie nárokov by podľa neho znamenalo popretie pamiatky tých, ktorí v Terezíne zahynuli, alebo tam boli väznení.
"Ozývame sa proti nebezpečiu, ktoré zaznieva nielen zo strany populistov v Rakúsku, ale aj proti výrokom, ktoré zaznievajú na práve prebiehajúcich sudetonemeckých dňoch," zdôraznil. Požiadavka zmeny hraníc a majetkových reštitúcií zo strany sudetonemeckého landsmanšaftu sa podľa neho stáva o to nebezpečnejšia, ako sa zdvíha nebezpečná politická vlna v Bavorsku, Rakúsku, ale aj ďalších európskych krajinách.
Povinnosťou každej vlády je podľa Zemana obhajovať národné záujmy svojej krajiny, na čom nie je nič nacionalistické. "Nielen nesmieme zabudnúť, nesmieme ani prikrčenecky a zbabelo mlčať pred prílivovou vlnou oných stupňujúcich sa nárokov snažiacich sa poprieť výsledok 2. svetovej vojny a vrátiť koleso dejín späť," zdôraznil Zeman, ktorý sa v tejto súvislosti vyjadril kriticky na adresu českých novinárov o ich informovania o tejto téme.
(spravodajkyňa TASR Katarína Korgová) pel