Dublin 19. mája (TASR) - Zo spočítavania hlasov odovzdaných v írskych parlamentných voľbách vyplýva, že súčasný premiér Bertie Ahern bude v čele novej vlády. Napriek tomu je nepravdepodobné, že jeho centristická strana Fianna Fáil si od roku 1977 zaistí absolútnu väčšinu kresiel v parlamente.
Sčítanie hlasov sa už skončilo v 38 z celkovo 42 volebných obvodov, avšak v siedmich z nich sa očakáva opätovné sčítanie. O 16 kreslách nie je stále rozhodnuté. Liberálno-konzervatívna strana Fianna Fáil (FF) úradujúceho premiéra Aherna dosiaľ získala 74 mandátov v 166-člennej dolnej komore írskeho parlamentu (Dail), keď dostala 41,5 percenta prvých preferencií voličských hlasov, čo znamená nárast o 2,2 percenta v porovnaní s predchádzajúcim voľbami v roku 1997.
Aj napriek zisku ďalších mandátov z prerozdelených hlasov, ktoré dostali ostatné strany, sa zdá, že 50-ročný Ahern bude potrebovať podporu menšej strany alebo nezávislých poslancov, aby sformoval novú vládu. Je pravdepodobné, že nakoniec získa 81 alebo 82 poslaneckých mandátov.
Akékoľvek budú konečné výsledky, očakáva sa, že Ahern bude opätovne zvolený do úradu premiéra, keď sa v poradí 29. Dail stretne 6. júna prvý raz po parlamentných voľbách. Stane sa tak prvým premiérom, ktorý získal od roku 1969 druhé následné funkčné obdobie v úrade.
Medzitým hlavnú centristickú opozičnú stranu Fine Gael (FG) čaká po voľbách hlasovanie o novom lídrovi po tom, čo utrpela veľké straty. Vodca strany 59-ročný Michael Noonan, ktorý iba minulý rok vystriedal v tejto funkcii bývalého premiéra Johna Brutona, v sobotu večer v súvislosti s volebnými výsledkami, najhoršími od roku 1948, oznámil rezignáciu na post predsedu tejto centristickej strany.
Jeho strana by mohla získať 31 kresiel v parlamente v porovnaní s 54, ktoré má v odstupujúcom zákonodarnom zbore. Znamená to, že so ziskom 22,5 percenta hlasov FG stratila v porovnaní predchádzajúcimi voľbami 5,5 percenta.
Ďalšia hlavná opozičná strana - centristicko-ľavicoví labouristi získali 10,8 percenta hlasov, čo je pokles o 2,1 percenta oproti predošlým voľbám. Táto strana by mohla podľa tlačovej agentúry DPA v novej dolnej komore parlamentu obsadiť 21 kresiel.
Parlamentné voľby zmenili politickú mapu Írska a vyústia do nového parlamentu s rozdrobenou opozíciou posilnených malých radikálnych strán. Najväčšími víťazmi týchto volieb sú podľa agentúry DPA malé strany a bezprecedentná séria víťazstiev nezávislých kandidátov. Očakáva sa, že v novom parlamente ich bude až 14.
Sinn Féin (SF), politické krídlo Írskej republikánskej armády (IRA), takmer strojnásobila svoj zisk. Získala 6,5 percenta hlasov a bude mať asi päť poslancov. Na porovnanie: v odstupujúcom parlamente mala SF iba jedného poslanca.
SF sa zúčastnila na prvých všeobecných voľbách na juhu krajiny od podpisu mierovej dohody o Severnom Írsku. Vodca strany Gerry Adams, ktorý sa po úspechu v Severnom Írsku snaží zo SF vytvoriť celoírsku stranu, uviedol, že úspech strany je schválením jej mierovej stratégie.
Ďalšia politická strana - Zelení - získala štyri percentá hlasov a zvýši počet poslancov v Daile z dvoch na piatich.
Centristicko-pravicoví Progresívni demokrati, ktorí boli súčasťou írskej vládnej koalície, pocítili iba malý pokles a mali by si udržať štyri poslanecké miesta.
Súčasnú vládu vytvorili dve koaličné strany: Fianna Fáil a stredopraví Pokrokoví demokrati. Koalícia sa udržala pri moci celé funkčné obdobie, teda najdlhšie od druhej svetovej vojny.