NEW ORLEANS.
Práce na hĺbení jedného z odľahčovacích vrtov sa v noci nadnes zastavili. Americké Národné hurikánové centrum oznámilo, že zlé počasie nad Karibikom sa môže zmeniť na tropický cyklón a presunúť na severozápad - nad oblasť postihnutú ropnou škvrnou.
Vyslúžilý admirál americkej pobrežnej stráže Thad Allen chce počkať na ďalší vývoj počasia, aby v prípade potreby nariadil lodiam presun do bezpečia.
Práce stoja
Viaceré búrky v stredu zasiahli Haiti a Dominikánsku republiku. Podľa meteorológov by sa búrkový systém mohol cez víkend presunúť do Mexického zálivu. Je 40-percentná pravdepodobnosť, že sa do piatku zmení na tropickú níž alebo tropickú búrku.
V priebehu dnešného dňa tímy v Mexickom zálive plánovali posilniť cementom koncové časti odľahčovacieho tunela, ktorým chcú vpumpovať bahno do vrtu, a tak úplne zastaviť únik ropy.
BP však práce pozastavil a namiesto toho zasunul provizórnu "zátku", používanú počas búrok, hlbšie do tunela pre prípad, že by bolo potrebné miesto opustiť.
Ak by došlo k evakuácii robotníkov, môže trvať aj dva týždne, kým sa bude v prácach pokračovať. To by sa mohlo nepriaznivo prejaviť na časovom rozvrhu BP, ktorý chcel dokončiť odľahčovací vrt do konca júla.
Koncerny sa snažia o nápravu
Vrtná súprava Deepwater Horizon vybuchla 20. apríla a o dva dni sa potopila. Odvtedy ropa v podstate stále znečisťuje Mexický záliv; únik zastavili až minulý týždeň. Ide o najväčšiu ropnú katastrofu v dejinách USA. Pri nešťastí zahynulo 11 ľudí.
Medzitým štyri veľké ropné koncerny - Exxon, Chevron, ConocoPhillips, Shell - oznámili, že investujú miliardu dolárov (780 miliónov eur), aby sa v Mexickom zálive zabránilo podobným katastrofám, uviedla agentúra DPA.
S týmito finančnými prostriedkami sa má, okrem iného, vybudovať systém, ktorý z poškodeného vrtu dokáže zachytiť až 13.600 ton ropy skôr, ako sa dostane do mora. Mal by fungovať až do hĺbky 3000 metrov.