SOUL, BRATISLAVA. Vyzeralo to, akoby sa v stredu americká ministerka zahraničia Hillary Clintonová musela najskôr sama na vlastné oči presvedčiť, aká je situácia v Severnej Kórei. Navštívila hranice a potom oznámila – Američania uvalia na severokórejský režim ďalšie sankcie.
Pozerali sa ďalekohľadmi
Štvorkilometrovú demilitarizovanú zónu, ktorá rozdeľuje Severnú a Južnú Kóreu, označujú aj ako najstráženejšiu hranicu na svete. Kontrolujú ju tisícky vojakov, rozmiestnených je tu množstvo mín. Americká ministerka Hillary Clintonová si ju včera prezrela spolu s ministrom obrany Robertom Gatesom. Navštívili dedinu Panmunjom, kde pred 57 rokmi podpísali dohodu o prímerí. Zmluva o mieri neexistuje, oficiálne sú obe Kórey naďalej vo vojne.
Čím Kim hnevá Američanov
Apríl 2009: Jeho režim vyskúšal raketu dlhého doletu, ktorá by mohla ohroziť americký Havaj.
Máj 2009: Severná Kórea uskutočnila svoj druhý test nukleárnej zbrane.
Marec 2010: Potopili juhokórejskú loď, zahynulo pri tom 46 ľudí. Aj keď to nepriznali, medzinárodné vyšetrovanie to dokázalo.
Obaja americkí ministri sa za sprievodu vojakov dívali ďalekohľadmi na severokórejskú stranu. Ako napísal blog Huffington Post, v jednom momente dokonca Clintonová stála na severokórejskej pôde, keďže dedina je presne v strede zóny. Z druhej strany vzácnu návštevu sledovali severokórejskí vojaci. Keď jej manžel Bill ako americký prezident navštívil toto miesto v roku 1993, nazval ho „najdesivejším na svete“.
Americké sankcie, ktoré oznámila ministerka po návrate, by mali byť trestom režimu lídra Kim Čong-ila za to, že v marci krajina potopila juhokórejskú loď a zabila tak 46 námorníkov. Clintonová uisťovala, že nové sankcie sa nedotknú obyvateľstva. To trpí izoláciou, biedou a často aj hladom.
Nové obmedzenia by sa mali podľa ministerky dotknúť vlády a lídrov krajiny. „Sú namierené proti destabilizujúcej, nelegálnej a provokatívnej politike vlády,“ povedala Clintonová podľa denníka Guardian.
Spojené štáty chcú zmraziť kontá jednotlivcov, zamedziť predaj a dodávky zbraní či dovoz luxusného tovaru, ku ktorému má prístup len diktátor Kim a jeho okolie. Všetko má smerovať k tomu, aby zastavili jadrový program krajiny.
Analytici však nepredpokladajú, že by nové sankcie niečo zmenili. Naopak, nový riaditeľ amerických tajných služieb James Clapper v Kongrese varoval, že Pchjongjang sa dostáva do „nebezpečného obdobia,“ keď režim bude svoje ciele dosahovať „priamymi útokmi“.
Cvičenie s Južnou Kóreou
Spojené štáty budú tiež od nedele viesť štvordňové námorné cvičenie s juhokórejskou flotilou. Akcia 8tisíc vojakov, dvesto lietadiel a osemnásť lodí má za cieľ zastrašiť Severnú Kóreu.
Cvičenie sa nepáči Číne, ktorá ho nazvala „provokatívnym“ a tvrdí, že zvyšovanie napätia regiónu neprospeje. Peking sa k Severnej Kórei správa mierne, pretože sa obáva, že prípadná nestabilita by vyhnala státisíce utečencov na čínske hranice.
Podľa analytikov je však za kritikou Američanov aj niečo iné. So vzrastajúcou mocou chce Čína získať na úkor Ameriky väčší vplyv v západnom Pacifiku.