BERN, BRATISLAVA. Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí sa viackrát rozčuľoval, že znepriatelená európska krajina bez vlastného jazyka by sa mala rozdeliť medzi jej susedov. Najväčšia švajčiarska strana, ktorá si založila kampaň na populizme, to vidí úplne inak. Švajčiarsko chce na úkor susedných krajín ešte rozšíriť.
Povzbudzuje ju najnovší prieskum, podľa ktorého by väčšina občanov v hraničných regiónoch Francúzska, Talianska, Nemecka aj Rakúska pripojenie k bohatej krajine privítala. Problém s dorozumením by nemali. V alpskej krajine sú úradnými jazykmi nemčina, taliančina aj francúzština.
Kliknite na obrázok pre zväčšenie.
Trúfalý nápad
Poslanec xenofóbnej Švajčiarskej ľudovej strany (SVP) Dominique Baettig navrhol dosiaľ najdrzejší plán rozšírenia krajiny s pripojením hraničných regiónov všetkých susedov okrem malého Lichtenštajnska. V júni požiadal, aby sa preto mohla zmeniť ústava. Hraničné regióny by sa mohli k Švajčiarsku podľa jeho návrhu pripojiť, ak sa v nich väčšina občanov vyjadrí za.
Reakcie boli podľa denníka Neue Zürcher Zeitung prekvapivé - mnohí poslanci jeho iniciatívu podpísali, navyše s tým, že je to originálny nápad. Švajčiarska federálna vláda jeho nápad označila za nepriateľský politický čin, ktorý môžu susedia brať ako provokáciu.
Vždy hovoríme o tom, či má Švajčiarsko vstúpiť do Európskej únie, nikdy nie naopak.
Toni Brunner,
predseda Švajčiarskej ľudovej strany
Radikál Baettig vyhlásil, že mnohí ľudia v hraničných regiónoch „trpia nezáujmom svojich krajín a Európy" o ich problémy a prijali by švajčiarsku „demokraciu s ľudskou tvárou". Hoci jeho strana je v opozícii, vo voľbách pred tromi rokmi dostala najviac hlasov, takmer tridsať percent.
Už v minulosti sa objavovali podobné prieskumy a snahy, hlavne v rakúskom Vorarlbersku a francúzskych regiónoch, ale táto je dosiaľ najtrúfalejšia.
V Nemecku je podľa médií hlavným dôvodom pre zástancov pripojenia k Švajčiarsku nespokojnosť s ekonomickou situáciou a neistá situácia s eurom.
Život zo špinavých peňazí
„Vždy lepšie ako skorumpovaní babráci v Berlíne a Stuttgarte. To už radšej byť vo Švajčiarsku občanom tretej kategórie so stabilným platom," píše jeden zo Švábov podľa švajčiarskeho bulváru Blick. Niektorým sa však snaha strany nezdá. „Nemali by sme obetovať našu krásnu krajinu za život v štáte, čo z väčšej časti žije zo špinavých peňazí," myslí si iný čitateľ.
V Rakúsku ide o citlivú otázku, kde sa rieši, že by ešte ubudlo z už dosť malého územia. „Je zahanbujúce, že toľkí Rakúšania sa chcú pripojiť ku Švajčiarsku. Kde je národná hrdosť?" pýta sa ďalší diskutér.
O vážnosti štatistiky mnohí pochybujú. Neue Zürcher Zeitung vtipkuje, že najviac to vystihol zosnulý rakúsky spisovateľ Hans Weigel: „Rakúšania idú do Švajčiarska, len keď utekajú či tam majú príbuzných." Blick zasa dodáva, že početní obyvatelia BádenskaWürtemberska by švajčiarskej strane narušili jej snahu o národnú čistotu. Jedenásť miliónov Švábov by totiž hravo prevýšilo sedem a pol milióna Švajčiarov.
Švajčiarska ľudová strana (SVP)
Presadila zákaz minaretov
Minulý rok strana v referende dosiahla zákaz výstavby minaretov v krajine. Švajčiarsko sa tak stalo prvou a dosiaľ poslednou krajinou v Európe, ktorá tak urobila.
Voličov získavala na rasizmus
V roku 2007 dostala najvyšší počet hlasov pre jednu stranu vo Švajčiarsku od vojny. K víťazstvu jej pomohli aj rasistické plagáty, čo spájali prisťahovalcov s kriminalitou. Biele ovce na nich zo Švajčiarska vykopli čiernu či čierne havrany trhali krajinu.
Ela Rybárová