NEW ORLEANS. Informovala dnes o tom tlačová agentúra DPA.
Pri plánovanej operácii nazvanej "Static Kill" sa má cez ventily uzáveru vpumpovať ťažké blato. S postupom BP však musí súhlasiť americká strana. S rozhodnutím príslušných vládnych miest sa počíta do štvrtka.
Únik sa možno končí
Pri hĺbení odľahčujúceho pomocného tunela by sa k poškodenému vrtu mohli dostať do nadchádzajúceho víkendu. To by znamenalo, že tri mesiace trvajúci únik ropy by mohol byť zastavený do dvoch týždňov, uviedla AP.
Po niekoľkých dňoch obáv o stabilitu poškodeného vrtu a presakujúci uzáver sa ukázalo, že zariadenie dokáže zadržať väčšinu ropy. Podľa vyslúžilého admirála americkej pobrežnej stráže Thada Allena dospeli inžinieri k záveru, že riziko väčšieho výronu ropy je minimálne a sú bližšie k myšlienke BP pumpovať do vrtu bahno.
Medzitým sa znovu objavili správy o plánoch šéfa BP Tonyho Haywarda na odstúpenie kvôli "radu kotrmelcov" vo vzťahu k verejnosti - vrátane návštevy jachtárskych pretekov a výroku, že by chcel "späť svoj život". Hovorkyňa BP ale uviedla, že Hayward stále vedie spoločnosť.
BP musí predávať
Koncern BP začal predávať "rodinné striebro" a predal prvé ropné polia a polia so zemným plynom. Tým chce získať prostriedky na platenie škôd, spôsobených ropnou katastrofou.
Celkovo zmenili majiteľa náleziská za sedem miliárd dolárov (zhruba 5,5 miliardy eur) v amerických štátoch Texas a Nové Mexiko, ako aj v Kanade a v egyptskej púšti. Získala ich americká firma Apache. Hovorca BP David Nicholas však poprel, že by pri predaji išlo o dôležité zdroje a kľúčový majetok spoločnosti. Predaj majetku BP bude pokračovať.