WASHINGTON. Britský premiér David Cameron a americký prezident Barack Obama na dnešnom stretnutí v Bielom dome kritizovali rozhodnutie škótskej vlády prepustiť líbyjského bombového útočníka na americké lietadlo nad mestom Lockerbie.
Cameron pritom nepodporil americké výzvy na vyšetrovanie minuloročného prepustenia odsúdeného Abdala Basata Midžrahího do Líbye. Podľa neho niet žiadneho dôkazu, že by kontroverzné rozhodnutie ovplyvnila britská ropná spoločnosť BP.
Prepustenie Midžrahího označil Cameron za "zlé rozhodnutie" škótskych úradov, s ktorým však britská vláda nemohla nič urobiť.
Obama vyhlásil, že Američania boli rozhodnutím "prekvapení, sklamaní a nahnevaní".
Škótske úrady umožnili Midžrahímu vrátiť sa v auguste 2009 do Líbye s tým, že je smrteľne chorý na rakovinu prostaty. Midžrahí však stále žije a správy médií v uplynulých dňoch spochybňovali, či je vôbec taký chorý, ako sa vykresľovalo. Takisto sa objavili špekulácie, či nebola uzavretá dohoda o jeho prepustení, aby sa ochránili britské obchodné záujmy v Líbyi, vrátane zmluvy o rope, týkajúce sa spoločnosti BP.
Midžrahího v roku 2001 odsúdili na doživotie za účasť na bombovom útoku proti lietadlu spoločnosti Pan Am z 21. decembra 1988 nad Lockerbie. Pri atentáte zahynulo 270 ľudí, z toho 180 amerických občanov a 11 osôb na zemi.
Cameron po rokovaní s prezidentom USA vyjadril tiež pochopenie pre hnev Američanov kvôli ropnej škvrne v Mexickom zálive, ktorú spôsobil výbuch na ropnej plošine spoločnosti BP.
Ako povedal britský premiér, súhlasí s Obamom, že "je úlohou BP zastaviť únik, odstrániť znečistenie a zaplatiť primeranú kompenzáciu". Vyzval tiež, aby nedochádzalo k zamieňaniu ropného znečistenia s témou líbyjského bombového útočníka.
Spoločnosť BP následne dostala ďalších 24 hodín na pokračovanie v testovaní tlaku v uzávere vrtu v Mexickom zálive aj napriek objaveniu piatich malých únikov ropy okolo vrtu. Vyslúžilý admirál americkej pobrežnej stráže Thad Allen uviedol, že sa zatiaľ nenašlo nič, čo by ohrozovalo integritu uzáveru. K priesaku došlo aj tri kilometre od uzáveru z iného vrtu.
Podľa americkej vlády sú však nové úniky ropy bezvýznamné a energetický koncern BP by mal pokračovať v plánoch na úplné uzavretie otvoru v morskom dne.
Od nasadenia nového uzáveru minulý týždeň používajú inžinieri podmorské kamery, monitorujú tlak a kontrolujú seizmické údaje. Chcú tak zistiť, či vrt vydrží, alebo ropa vyrazí novým prúdom, pričom by sa mohlo narušiť morské dno a pohroma ešte zhoršiť.
Americká vláda a koncern sa nezhodnú v názore na to, že sa BP snaží ponechať uzáver na mieste. Poslúžil by ako obrovský korok vo fľaši, až kým sa nedokončí pomocný vrt, čo definitívne uzavrie poškodený vrt.
Allen pôvodne hovoril, že by preferoval odčerpávanie ropy k lodiam na hladine, aby sa zredukovala možnosť, že rast tlaku vo vrte môže spôsobiť nový únik. V pondelok trochu ustúpil s tým, že ak sa neobjavia väčšie problémy, uzáver sa otvárať nebude.
Vrtná súprava Deepwater Horizon vybuchla 20. apríla, o dva dni sa potopila. Odvtedy ropa v podstate stále znečisťuje Mexický záliv, únik zastavili až minulý týždeň. Ide o najväčšiu ropnú katastrofu v dejinách USA. Pri nešťastí zahynulo 11 ľudí.