KÁBUL, PRAHA. Taký nápor vysokých politikov z celého sveta zažilo hlavné afganské mesto Kábul po prvý raz. Do jednej z najnebezpečnejších svetových metropol sa v utorok zišlo vyše 60 vysokých štátnikov.
Pár hodín pred príletom vládnych špeciálov vybuchli v v meste štyri bomby a neďaleko letiska dopadla raketa. Podľa afganských novinárov to skvele demonštrovalo stav, v akom sa krajina nachádza: nikto nie je nikomu schopný zabezpečiť bezpečnosť.
Cudzie vojská odídu
O štyri roky však už bezpečnosť v krajine bude výhradne na pleciach domácej armády a polície. Práve preberanie zodpovednosti Afgancov za situáciu v krajine bolo hlavnou témou deviatej medzinárodnej konferencie darcovských krajín.
Afganský prezident Hamíd Karzaj sľúbil, že v roku 2014 prevezmú afganské ozbrojené sily kontrolu nad všetkými 34 provinciami krajiny. Termín podporili v komuniké aj zvyšní účastníci konferencie.
Po štyroch rokoch by tak z krajiny mali odísť zahraniční vojaci. V súčasnosti ich vzdoruje útokom Talibanu takmer 150tisíc. Sovietsky zväz mal v časoch invázie v Afganistane najviac 100tisícovú armádu.
Vrátia sa rebeli?
Či bude afganský prezident schopný aspoň čiastočne kontrolovať krajinu, závisí aj od toho, ako sa mu podarí uskutočniť plán návratu rebelov k civilnému životu. Podľa niektorých zdrojov je Washington pripravený rokovať pomocou sprostredkovateľov dokonca aj s talibanskými vodcami.
Zatiaľ to však na zmierenie nevyzerá. Tohtoročný júl bol pre NATO vôbec najkrvavejším mesiacom od roku 2001 – zahynulo 103 zahraničných vojakov, z toho bolo 60 Američanov.
Autor: Agentúra Epicentrum