MOSKVA. Väčšina Rusov sa domnieva, že korupcia v krajine sa od nástupu Vladimira Putina pred desiatimi rokmi zhoršila, pričom príjemcov úplatkov zatknú len vtedy, keď vláda potrebuje podporiť popularitu. Vyplýva to z dnes zverejnených výsledkov prieskumu.
Ruský prezident Dmitrij Medvedev, ktorý vystriedal Putina na najvyššom poste v roku 2008, označil korupciu za hrozbu pre štát a boj proti nej za prioritu. Putin, ktorý je dnes premiérom, rovnako prisľúbil bojovať proti korupcii s tým, že narúša ruské hospodárstvo, konštatovala tlačová agentúra Reuters.
Až 60 percent z 1600 respondentov oslovených tento mesiac uviedlo, že korupciu považujú za horšiu než v roku 2000, keď Putina zvolili za prezidenta, uviedlo vo výsledkoch prieskumu Levadovo centrum. V roku 2005 malo podobný názor 45 percent opýtaných.
Medvedev minulý týždeň pripustil, že od jeho nástupu do funkcie nedošlo v Rusku k významnejšiemu pokroku v boji proti korupcii a to napriek novým predpisom vyžadujúcim deklarovanie majetku štátnych činiteľov a opatreniam proti legislatívnym medzerám podporujúcim úplatkárstvo.
Rovnaké rozčarovanie vyjadrili aj respondenti prieskumu. Len 16 percent z nich si myslí, že úrady konajú v každom prípade, v ktorom sa dozvedia o korupcii. Podľa 72 percent opýtaných začnú trestné stíhanie prijímateľov úplatkov len vtedy, keď vláda podnikne "demonštratívny" zákrok proti korupcii.
Zdroj: Reuters