SOFIA, BRATISLAVA. Navštíviť sa oplatí každé miesto, píše server Travel Bulgaria o bulharskom pohorí Rila. Vie to určite aj posledný bulharský cár Simeon II. Pre pozemky v Rile sa chystá zažalovať Bulharsko v Štrasburgu.
Muž, ktorý bol pod svojím občianskym menom Simeon Sakskoburggotski bulharským premiérom, už o svojom zámere informoval vládu v Sofii. Telefonicky to oznámil premiérovi Bojkovi Borisovovi.
Bývalý panovník sa plánuje obrátiť na Európsky súd pre ľudské práva pre rozhodnutie zmraziť jeho vlastníctvo lesov v pohorí Rila. Bulharský parlament mu zakázal s nimi narábať, pretože vraj v reštitúciách dostal viac, ako mal.
Premiér reštituent
Sakskoburggotski šéfoval bulharskej vláde v rokoch 2001 až 2005 . V tom čase sa mu podarilo nielen doviesť krajinu do NATO, ale aj uplatniť vlastné reštitučné nároky. Časť Bulharov svojho posledného panovníka podozrieva, že nelegálne, píše miestny server Novinite.com.
Simeon II.
Simeon II. Saxe-Coburg-Gotha sa narodil v roku 1937 v Sofii. Bulharským cárom bol len tri roky. Komunisti monarchiu po referende v roku 1946 zrušili. Jeho rodina mala aj slovenské hrady Sitno, Čabraď a Muráň. Jeho dedko, cár Ferdinand I. chcel byť podľa dokumentu STV pochovaný na Slovensku.
Vlastnícke práva na lesy v juhozápadnej časti krajiny mu poslanci zmrazili na základe správy ministerstva poľnohospodárstva. To po vyšetrovaní oznámilo, že bývalý monarcha reštituoval viac pozemkov, ako jeho rodine v skutočnosti patrilo. Tisícšesťsto hektárov chce teraz vláda od Sakskoburggotského vysúdiť. Vláda Bojka Borisova, ktorý kedysi bývalému premiérovi robil ochranku, žiada aj odškodné 2,5 milióna eur.
Aspoň jeden súd už niekdajší monarcha prehral. Začiatkom júla podľa serveru Novinite.com sudca odmietol jeho nárok na kráľovskú rezidenciu Kirchim v juhozápadnom Bulharsku.
Podľa bulharského ministerstva poľnohospodárstva ide v prípade Rily aj o ochranu prírody. Na pozemkoch, ktoré si nárokuje Sakskoburggotski, je národný park. Keby ich získal štát, mohol by tam vraj zastaviť výrub lesov. Bývalý cár, ktorý stále žije v Bulharsku, totiž nemá v Rile záujem len o prechádzky. Časť z pozemkov už stihol v rokoch 2007 a 2008 predať.
Simeon II. sa stal bulharským cárom ako dieťa po smrti otca Borissa III. Bulharom však vládol len v rokoch 1943 – 1946 a zastupovali ho pritom regenti. Jeho rodina vlastnila rozsiahle pozemky a rezidencie vrátane Čabrade, Muráňa či Sitna na Slovensku. Po tom, čo Simeona II. komunisti zosadili z trónu a zbavili majetkov, strávil väčšinu života v španielskom exile. Domov sa vrátil až po roku 1990.
Česi a ich aristokrati
Medzi európskou šľachtou nie je Simeon II. jediný, kto si nárokuje zhabané majetky. S českým štátom sa súdi Alžběta Pezoldová, nevlastná sestra súčasného českého ministra zahraničia Karla Schwarzenberga. Na českých súdoch podala podľa serveru iDnes desiatky žalôb a odvolaní, väčšinou neúspešne.
Získať sa snažila pozemky v Zlatej uličke na Pražskom hrade či zámok v Českom Krumlove.