MOSKVA. Ruský minister spravodlivosti Alexander Konovalov o tom informoval po stretnutí so svojím poľským rezortným partnerom Krzysztofom Kwiatkowským.
V zdôvodnení upozornil na bezprecedentnosť tragédie, pri ktorej prišlo o život 96 ľudí, vrátane poľského prezidentského páru, na pozornosť, ktorú vyšetrovaniu venujú najvyšší štátni predstavitelia i orgány prokuratúry. Súčasne ubezpečil, že sa prípadu venujú tí najlepší vyšetrovatelia.
Poľský minister požiadal rezortného kolegu, aby sa pri poskytovaní podkladov poľskej strane kládol dôraz na protokoly o práci expertov pri identifikácii tiel obetí a vyjadril nádej, že ich napriek časovej náročnosti poľská strana čoskoro dostane.
Ruský minister vzhľadom na bezpríkladnosť kauzy nevylúčil, že obe krajiny využijú pre odovzdanie materiálov rýchlejšie mechanizmy, ako to predpokladá medzinárodná prax. Informovala o tom, podobne ako ďalšie poľské médiá, aj spravodajská televízia TVN24.
Generálny prokurátor Poľskej republiky Andrzej Seremet pre rovnaký zdroj uviedol, že by spomínané protokoly mohli byť súčasťou ďalšej časti spisov z Ruska, ktorej odovzdanie Poľsku očakáva v priebehu niekoľkých týždňov.
Poľský europoslanec oslovil Európsku komisiu
Poľský europoslanec v službách opozičnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Ryszard Czarnecki sa obrátil na Európsku komisiu s písomným dotazom, či zamýšľa informovať sa u vlády Ruskej federácie o doterajšom priebehu vyšetrovania havárie poľského prezidentského špeciálu pri Smolensku.
Ako priznal autor tejto formy interpelácie, na ktorú očakáva odpoveď v septembri, cieľom jeho iniciatívy je prenesenie prípadu na medzinárodnú scénu a vytvorenie tlaku medzinárodného spoločenstva na ruskú stranu.
Europoslanec v liste adresovanom EK píše o pomalom vyšetrovaní ruskými orgánmi a meškaní Poľskom požadovanej právnej pomoci z ruskej strany. Podľa jeho názoru Rusko čosi v tejto súvislosti skrýva.
Czarnecki, ktorého stranícky šéf, nedávny neúspešný kandidát na poľského prezidenta Jaroslaw Kaczynski v uplynulých dňoch avizoval vydanie akejsi "bielej knihy o tragédii pri Smolensku" na začiatok novej politickej sezóny, súčasne ubezpečil, že jeho krok je iba prvým v rade podobných iniciatív.
Existuje niekoľko iných prostriedkov, ktoré možno využiť, a to tak na pôde Európskeho parlamentu - napríklad vo forme interpelácie frakcie, vystúpenia na plenárnom zasadaní, ale aj na pôde Rady Európy, medzi členské krajiny ktorej patrí aj Ruská federácia, vyplynulo zo slov poľského europoslanca.