JAKARTA. Problém je, že káva môže byť z pohľadu islamu nečistá.
Káva Kopi Luwak pochádza z kávových zŕn, ktoré zjedia divoké cibetky a v ktorých žalúdkoch fermentujú. Zberači následne vyberajú takto spracované zrná z trusu zvierat. Cibetková káva je vysoko cenená pre svoju jedinečnú a jemnú sladkokorenistú chuť, po jej vypití necítiť nepríjemnú pachuť. Jej cena často prekračuje sumu 340 eur za kilogram.
Maruf Amien, úradujúci predseda mocnej islamskej rady Ulema, uviedol, že rozhodnutie o zákaze pitia takejto kávy pre moslimov môže padnúť už v utorok. Kľúčovou otázkou podľa neho je, či je alebo nie je káva nečistá. "Ak dá Boh, bude to ľahké rozhodnutie," povedal Amien. "Pokiaľ farmári čistia zrná pred tým, ako sú rozomleté, sú "halal", čiže legitímne, a potom nebude problém."
Kopi Luwak sa vyrába na niekoľkých indonézskych ostrovoch, od Sumatry na západe po ostrov Sulawesi na východe, nájsť ju však možno pod rôznymi menami aj inde v juhovýchodnej Ázii. Údajne sa jej na celom svete vyrobí ročne len 450 kilogramov.
Indonézia je najpočetnejšia moslimská krajina. Mocná islamská rada Ulema často vydáva fatwy či edikty, vrátane niekoľkých kontroverzných nariadení proti fajčeniu a joge. Jej rozhodnutia nie sú právne záväzné, mnohí veriaci moslimovia ich však dodržujú.