MOSKVA, PRAHA. George Orwell vo svojom románe „1984“ opisoval ruskú súčasnosť. Ruské tajné služby teraz môžu nielen občanov sledovať, ale bez súdu ich i trestať, pokutovať a zatvárať do väzenia.
Zmeny zákona o Federálnej službe bezpečnosti (FSB) schválili po poslancoch ruskej Dumy v pondelok aj senátori. Podľa obrancov ľudských práv je to ďalší krok vedúci k nadvláde tajnej polície nad občanmi.
Obrancovia ľudských práv však varujú, že zmeny v zákone povedú k nemiestnemu rozšíreniu právomocí tajných služieb a k návratu k praktikám polície slúžiacej totalitnému štátu.
Preventívny zásah tajných
Hlavným sporným bodom je nové ustanovenie o možnosti „výstrahy“. FSB tak môže zasiahnuť aj proti občanovi, o ktorom sa domnieva, že sa ešte len chystá vykonať trestný čin.
Nie je však jasné, ako sa má FSB správať v prípade, ak občan chystajúci sa páchať trestný čin nebude výstrahu rešpektovať.
Odporcovia zákona argumentujú aj britským spisovateľom Georgeom Orwellom, ktorý v románe „1984“ opisoval, ako boli ľudia trestaní za obyčajné pomyslenie na zločin.
Obrancovia ľudských práv na čele s renomovanou organizáciou Memorial sa obrátili aj na ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva, aby zákon nepodpisoval. Po včerajšom hlasovaní v Rade federácie je posledným, kto môže zabrániť, aby nadobudol platnosť. Už v minulosti však Medvedev vyhlásil, že dal osobne k zmenám zákona pokyn. Zmeny niektoré ruské médiá označili za „čiastočne nebezpečné a čiastočne nezmyselné“. Inštitút „výstrahy“ dáva tajným službám podľa aktivistov zbraň, ktorou môžu šikanovať aj politickú opozíciu.
Nie súd, ale agent tajných služieb rozhodne, kto je nie že zločinec, ale len potenciálny páchateľ. Môže ho vyzvať na „preventívny rozhovor“, ktorý nebude ničím iným, než zastrašovaním. Okrem toho akýkoľvek pracovník FSB potom môže ktorémukoľvek Rusovi vysloviť takzvanú zákonnú požiadavku, ktorá má napomôcť plneniu jeho služobných právomocí. Pokiaľ dotyčný neposlúchne, dostane pokutu až tisíc rubľov, alebo 15 dní väzenia.
Podpísali vedci aj umelci
Výzvu ruskému prezidentovi Dmitrijovi Medvedevovi podpísali okrem vedenia ľudskoprávnej organizácie Memorial aj známi novinári, vedci aj umelci.
„Neustále hovoríte o nutnosti zabezpečiť víťazstvo práva... Dnes len od vás závisí, či bude prijatý zákon, ktorý popiera hlavné princípy práva ako: prezumpcia neviny a jednoznačnosť zákona,“ stojí vo výzve prezidentovi. Aktivisti ho dôrazne upozorňujú, že podpisom zákona otvorí cestu ku „kolektívnemu strašeniu nespokojných ľudí, čo kritizujú moc.“
Autor: Agentúra Epicentrum