RANGÚN. Mjanmarsko usporiadalo dnes nenápadný obrad pri príležitosti výročia zavraždenia hrdinu bojujúceho za nezávislosť krajiny, generála Aun Schana - otca zadržiavanej opozičnej líderky Aun Schan Su Ťij, ktorého zabili v roku 1947.
Laureátka Nobelovej ceny mieru Su Ťij, ktorá je v domácom väzení, sa nezúčastnila obradu v Deň mučeníkov, ktorý vyhlásili na pamiatku vražedného útoku na Aun Schana, na šesť ministrov vlády a dvoch ďalších predstaviteľov. Útok má na svedomí generálov politický rival a odohral sa šesť mesiacov pred dosiahnutím nezávislosti Mjanmarska od Británie.
Výročie si pripomínajú každý rok oficiálnym obradom pri mauzóleu neďaleko slávnej zlatej pagody Šweitigoum v Rangúne, ale vládnuca vojenská junta postupne obmedzila rozsah slávnosti, keď počas prodemokratického povstania v roku 1988 stúpla dôležitosť generálovej dcéry Aun Schan Su Ťij. Junta povstanie potlačila.
Politička sa postavila na čelo hlavnej opozičnej strany v krajine, ktorá však bola nedávno nútená rozpustiť sa, keď odmietla účasť na voľbách, naplánovaných juntou na tento rok. Strana ich označuje iba za zásterku na upevnenie moci junty, ktorá vládne od vojenského prevratu v roku 1962, teda takmer 50 rokov.
Na dnešnom obrade spustili vlajky na mauzóleu na pol žrde a predstavitelia položili kvety na hrobku. Na slávnostnom kladení vencov, ktoré prísne strážila bezpečnostná služba, sa zúčastnili rodiny zavraždených politikov a diplomati.
Ceremónie sa v minulosti zúčastňoval premiér, neskôr minister vnútra, ale teraz je starosta Rangúnu Aun Thein Lin najvyššie postaveným prítomným predstaviteľom.
Su Ťij (65), ktorá sa zvykla zúčastňovať oficiálnej ceremónie, chýbala už šiesty rok po sebe, hoci jej starší brat - občan Spojených štátov Aung San Oo - a jeho manželka položili veniec na otcov hrob. Na rozdiel od sestry nie je Aung San Oo politicky aktívny.
Vládnuca vojenská junta obvykle pozýva Su Ťij na obrad, ale ona odmieta na protest proti svojmu domácemu väzeniu.
Informovala agentúra AP.