Vo Viedni diskutuje 20-tisíc ľudí o tom, ako prinútiť vlády k zmene protidrogovej politiky.
VIEDEŇ, BRATISLAVA. Americký exprezident Bill Clinton, herečka Whoopi Goldbergová, speváčka Suzanne Vega či erotická tanečnica a fetišistická ikona Dita von Teesová. Pod obrovskou červenou stužkou na viedenskej radnici sa v sobotu podľa ČTK zabávali vzácni hostia. Až kým Ples života predčasne neukončili pre silný dážď.
Najväčšia svetová konferencia o boji proti AIDS, ktorú uviedol, však pobeží celý týždeň. A jej organizátori otvorene hovoria aj to, čo naznačuje zoznam hostí – bude aj o politike. V predvečer konferencie vydali vyhlásenie, ktoré štáty vyzýva, aby prestali kriminalizovať narkomanov a chorých na AIDS. A hlavne, aby viac investovali do boja s vírusom HIV – zvlášť v čase, keď vedci nemajú ďaleko od objavenia vakcíny.
Ukrajina ako zlý príklad
K radikálnej zmene protidrogovej politiky a dekriminalizácii užívateľov drog vyzvala ešte pred otvorením konferencie takzvaná Viedenská deklarácia. Závislosť od drog a AIDS, ktorý sa aj takto prenáša, by podľa deklarácie mali chápať ako zdravotný problém. Tak, ako je to teraz s alkoholom.
Boj s HIV a AIDS
Odkedy epidémia AIDS vypukla v 80. rokoch, vírusom HIV sa nakazilo 60 miliónov ľudí, 25 miliónov zomrelo. Summit G8 v roku 2005 sľúbil do roku 2010 zabezpečiť každému prístup k liečbe a prevencii. Cieľ bol splnený na 40 percent. Kým sa jeden človek začne liečiť, dvaja až traja sa nakazia.
Súčasná „vojna proti drogám“ podľa výzvy neviedla k zníženiu spotreby drog a dokonca prispela k šíreniu HIV. V strachu pred políciou narkomani uspokojujú svoju závislosť v tajnosti a radšej si napríklad vymieňajú ihly, akoby si kupovali nové. Mimo subsaharskej Afriky jeden prenos HIV z troch súvisí s vnútrožilovým užívaním drog.
Na konferencii, kde sa zišlo 20-tisíc lekárov, vedcov, politikov a podnikateľov, sa často skloňoval aj jeden zo susedov Slovenska. Diederik Lohman z organizácie Human Rights Watch upozornil, že Ukrajina bola s jedným percentom nakazených HIV až donedávna svetlou výnimkou medzi postsovietskymi krajinami mimo Európskej únie.
Narkomanom povolila užívať náhradu, metadon, a na rozdiel od Ruska sa sústredila aj na prevenciu.
Po tom, ako sa vo februári stal prezidentom Viktor Janukovyč, však proti drogovo závislým začal ukrajinský štát uplatňovať najmä represívnu politiku. V krajinách bývalého ZSSR, ktoré nie sú v únii, sa HIV pritom šíri najrýchlejšie mimo subsaharskej Afriky.
Úspešní vedci bez peňazí
Veľkou témou viedenskej konferencie je nedostatok peňazí na boj s AIDS. „Dávali sľuby, ale nenapĺňali ich,“ povedal novinárom s odkazom na summit G8 v roku 2005 šéf Medzinárodnej spoločnosti pre AIDS Julio Montaner.
Vlani v septembri pritom vedci dosiahli pri vyvíjaní vakcíny proti HIV dosiaľ najväčší úspech – u thajských dobrovoľníkov zmenšili šancu na infekciu o 30 percent. A na ďalší výskum by práve teraz potrebovali viac peňazí.
„Svet nám hovorí, že zdroje sú obmedzené,“ povedal Montaner. „A my im hovoríme, že to nie je otázka zdrojov, ale priorít,“ dodal Montaner s tým, že peniaze na záchranu bánk sa našli, hoci samy dopomohli k finančnej kríze.