AK-BULAK. Nedosiahli však výrazne hmatateľný pokrok v tom, ako by táto pomoc mala byť poskytnutá.
Zhodu dosiahli v Kazachstane na neformálnej schôdzke diplomatov z 56 členských krajín Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), transatlantického zoskupenia, ktoré by mohlo prevziať vedúcu úlohu pri návrate Kirgizska k stabilite.
Chudobné Kirgizsko sa vrátilo k relatívnemu pokoju po tom, ako si zrážky medzi etnickými Kirgizmi a Uzbekmi v júni vyžiadali stovky obetí na životoch a zmenili veľkú časť miest Oš a Džalalabat na juhu republiky na ruiny. Naďalej však pretrváva napätie a menšinoví Uzbeci tvrdia, že bezpečnostné sily sa v rámci prešetrovania nepokojov a hľadania vinníkov sústreďujú najviac na nich.
Osud Kirgizska nie je ľahostajný Spojeným štátom - tie majú na jeho území leteckú základňu, ktorá je tranzitným bodom pre vojakov a zásoby smerujúce do Afganistanu.
OBSE je pripravená vyslať do Kirgizska približne 50 policajných poradcov. Podľa kritikov je to iba nepatrná pomoc, opačná strana však tvrdí, že ide o dôležitý krok vpred.
Kazachstan, ktorý bol hostiteľom dnešnej schôdzky, konajúcej sa v horskom stredisku Ak-Bulak pri najväčšom kazašskom meste Almaty, informoval, že poskytne Kirgizsku pomoc vo výške desať miliónov dolárov (osem miliónov eur), aby mu umožnil nákup stavebných materiálov a paliva pre tamojšie elektrárne. Ďalší balík pomoci v hodnote niekoľko miliónov dolárov prisľúbili USA, štáty EÚ a Rusko.
Účastníci schôdzky sa tiež dohodli, že koncom októbra sa po 11 rokoch uskutoční v Kazachstane prvý summit OBSE na úrovni hláv štátov a vlád. Predchádzajúca vrcholná schôdzka sa konala v novembri 1999 v Istanbule. Kazachstan tento rok predsedá OBSE.