Belehrad 17. mája (TASR) - Približne 80 ton políciou zhabaných cigariet dnes za prítomnosti srbského premiéra Zorana Djindjiča spálili v tepelnej elektrárni v Obrenovci pri Belehrade.
Djindjič pri ničení kontrabandov vyhlásil, že postupne sa vytvára regionálna sieť pre boj proti cigaretovým mafiám a avizoval zlepšenie spolupráce s medzinárodnými organizáciami na boj proti organizovanému zločinu.
"Žiadna krajina nemôže v tomto boji zvíťaziť samostatne. Musíme koordinovať regionálnu logistiku a podporu," povedal Djindjič.
Niektoré politické strany pálenie zhabaného tovaru kritizovali s tým, že výnosom z legálneho predaja cigariet sa mohli riešiť sociálne otázky. Djindjič však vyhlásil, že kontraband "predstavuje možné ohrozenie Srbska a jeho obyvateľstva, keďže pôvod a obsah cigariet nie je známy".
"Všetci vieme, že môžu obsahovať nejaký vírus, a možno ani nie sú z tabaku," povedal, prizerajúc, ako palety s cigaretami hádžu do pecí. Podľa Djindjiča hodnota zhabaného tovaru a automobilov, na ktorých bol prevážaný, je asi 60 miliónov eúr.
V plameňoch skončili rôzne značky cigariet - či už originály alebo ich falzifikáty, obľúbených v Juhoslávii, od Marlboriek, cez Winstonky po Lucky Strike.
Boj proti srbskej súčasti balkánskej cigaretovej mafii označila vláda v Belehrade za jeden zo svojich hlavných cieľov. Colníci na hraniciach s Bulharskom nedávno v jedinej zásielke zhabali 18 ton neprihlásených cigariet.
Vládni predstavitelia Srbska, Čiernej Hory, Bosny, Chorvátska, Macedónska, Albánska, Rumunska a Bulharska sa začiatkom mesiaca stretli v Kosove, kde spolu s predstaviteľmi OSN, ktorá provinciu od roku 1999 spravuje, rokovali o spoločnej stratégii boja proti pašovaniu tabakových výrobkov.
Balkánske krajiny každý rok predávanie nezdanených cigariet pripravuje o príjmy vo výške miliónov dolárov. Čierne trhy v regióne prekvitajú od začiatku 90. rokov, keď prepukli vojny sprevádzajúce rozpad bývalej Juhoslávie.