NEW ORLEANS, BRATISLAVA. Na takéto zábery čakali britská spoločnosť či ľudia na pobreží Mexického zálivu tri mesiace. Podmorská kamera, ktorá sleduje zdroj jednej z najväčších ropných havárií v dejinách, v piatok ukazovala pri poškodenom vrte neznáme biele častice - no žiadnu ropu.
Na ľavej fotografii ešte pred testom vidieť unikajúcu ropu. Na pravej fotografii už z nového utesneného uzáveru surovina nevytekala.
FOTO - ČTK/AP
Čiastkový úspech Prvýkrát od konca apríla, keď sa v Mexickom zálive potopila ropná plošina, čím spôsobila najväčšiu environmentálnu katastrofu v amerických dejinách, nevytiekol do oceánu ani liter suroviny. Spoločnosť BP po neúspechoch s robotickými sondami, hádzaním bahna, smetí či golfových loptičiek, konečne s úspechom otestovala nový uzáver, ktorý vytekanie zastavil.
Ani zďaleka to však neznamená, že ropná havária končí. Ide len o dočasné riešenie. Predstavitelia spoločnosti či americkej vlády tlmili optimizmus. „Sme ďaleko od cieľovej čiary. Nie je čas na oslavy," povedal podľa AP Doug Suttles, predstaviteľ britskej ropnej spoločnosti.
Riziko pod morským dnom
Test uzáveru mal trvať najdlhšie dva dni, čiže do soboty večera. Vedci sledovali najmä tlak ropy v poškodenom vrte. „Zatiaľ stabilne rastie, čo je dobrý signál," povedal v piatok popoludní podľa BBC Ken Wells, viceprezident BP.
Ak by bol tlak ropy nízky, znamenalo by to, že ropa vyteká aj mimo ústia vrtu. Odborníci sa boja napríklad toho, že počas havárie na plošine sa poškodili aj steny vrtu, ktorý sa končí až štyri kilometre pod morským dnom. Pri presakovaní ropy by uzáver nepomohol. „To je najhorší možný scenár," povedal pre Wall Street Journal výskumník Richard Haut.
Do piatka sa to však nepotvrdilo. „Nezaznamenávame žiadne známky pretekania," povedal viceprezident BP podľa Reuters.
Istota pre hurikány Ak by sa aj test vydaril, uzáver by po ňom pravdepodobne odpojili. Admirál pobrežnej stráže Thad Allen pre New York Times vysvetlil, že nebol myslený ako trvalé riešenie. Ropa by potom znova unikala, no dva veľké zadržiavacie kontajnery na povrchu by veľkú časť z nej odčerpávali.
Nový uzáver by sa však dal využiť v prípade hurikánov. V Karibskej oblasti je práve sezóna tropických búrok a pokiaľ by dorazili na miesto havárie, záchranné práce by sa museli prerušiť. V takom prípade by spoločnosť mohla znova nasadiť uzáver, ktorý by zabránil, aby ropa voľne unikala do mora.
Úplne ropu zastaví až jeden z nových uvoľňovacích vrtov, ktorý by sa v auguste mal napojiť na pôvodný a zaliať ho cementom.
Rybári: Už nám to nepomôže
Pozitívna správa nevyvolala medzi ľuďmi z postihnutých pobreží žiadne vlny osláv. Pre mnohých rybárov prišla neskoro.
NEW ORLEANS, BRATISLAVA. Opatrný optimizmus, že sa blíži koniec, ale aj pochybnosti, či je to pravda. Také reakcie zaznamenali americké médiá medzi obyvateľmi amerických štátov na pobreží Mexického mora, ktoré najviac zasiahla ekologická havária.
„Je to najlepšia správa, ktorú sme tu počuli za 85 dní," povedal pre Los Angeles Times šéf rybárskej asociácie v Louisiane. Dodal však, že ho to nepresvedčilo, že je koniec.
Pre mnohých rybárov už dobré správy prišli neskoro. Dôsledky ropnej katastrofy na morský život sa budú prejavovať roky. Podobne to bolo aj pri havárii tankera Exxon Valdez v roku 1989 pri Aljaške.
Mnohí miestni obyvatelia tak budú musieť zmeniť svoje živobytie. Podľa Reuters doteraz skončila tretina rybárskych firiem v oblasti.
Dobrým správam neveril ani lovec krabov Jeff Ussury. „Je to ako náplasť na mŕtvolu," povedal pre denník New York Times. Jeho dni ako lovca krabov sa mu už zdajú spočítané.
Tomáš Vasilko