CARACAS, BRATISLAVA. „Ľudia nevyzerajú odhodlane. Neviem prečo, veď je to pre nich,“ povedal pre Reuters trochu sklamane Alexis Valdiviezo, predavač vo venezuelskej komúne. Pritom na týchto spoločenstvách, ktoré podľa ekonómov nemôžu fungovať, má stáť socialistická budúcnosť Venezuely.
Sami o sebe
Prezidentovi Hugovi Chávezovi schválil parlament v prvom čítaní zákon o komúnach, ktorý ich má politicky posilniť, a mieri do druhého čítania.
Podľa zákona má v jednom menšom spoločenstve žiť do 400 rodín, ktoré budú o svojich veciach rozhodovať samy. Prevažovať bude spoločné vlastníctvo nad súkromným, zo spoločnosti sa vytlačia kapitalistické vzťahy a s nimi aj chudoba. V ideálnom prípade by mali byť dokonca ekonomicky samostatné. Podľa ekonómov však ide o utópiu. Keď ľudia pracujú „pre spoločnosť“ a nie pre seba, prestávajú sa snažiť.
Chávez sa napriek tomu komúny snaží presadiť už niekoľko rokov. Boli dokonca súčasťou novely ústavy, ktorú ľudia odmietli v referende. Nevzdal sa a poslal do parlamentu nový zákon.
Ak prejde, komúny vo Venezuele, na rozdiel od podobných spoločenstiev v zahraničí, si budú tvoriť vlastné zákony aj súdny systém. Finančne však budú odkázané najmä na štát, ktorý bude schvaľovať väčšie projekty.
Samospráva stratí
Pravicová opozícia prezidenta obviňuje, že mení zriadenie v krajine. „Prekročili sme hranicu. Prechádzame od Chávezovho tropického socializmu k otvorenému komunizmu,“ povedal pre Reuters Emilio Grateron, prezidentov odporca.
S kritikou prišiel aj Economist, ktorý Chávezovu snahu pomenoval komúnizmus. Na internetovej stránke píše, že Chávez sa snaží oslabiť opozičných guvernérov. Samosprávy prídu o peniaze a právomoci, ktoré sa nepriamo ocitnú v rukách vlády.