BOGOTA.
Obe skupiny vedú boj proti kolumbijskej vláde od polovice 60. rokov. Informovala o tom kancelária odchádzajúceho kolumbijského prezidenta Alvara Uribeho s tým, že spomínané dôkazy predložia Venezuele, kde sa pravdepodobne ukrývajú aj ďalší vysokí predstavitelia povstalcov.
Vzťahy medzi Kolumbiou a Venezuelou sú v poslednej dobe napäté. Venezuela zmrazila minulý rok diplomatické vzťahy s Bogotou potom, čo Kolumbia podpísala s USA dohodu o vojenskej spolupráci, ktorú venezuelský prezident Hugo Chávez označil za hrozbu pre regionálnu bezpečnosť. Dôvodom boli aj obvinenia prichádzajúce z najvyšších kolumbijských kruhov hovoriace o tom, že Venezuela dodáva zbrane FARC.
Povstalci z FARC bojujú proti kolumbijským vládnym silám už viac ako 40 rokov a kontrolujú rozsiahle oblasti krajiny. Hoci im kolumbijská armáda v poslednom čase zasadila ťažké údery, koniec násilia je v nedohľadne.
Povstalci majú až 17 tisíc členov a sú najväčšou ozbrojenou revolučnou skupinou v Kolumbii. FARC zadržiava podľa rôznych odhadov od 350 do 700 rukojemníkov, za ktorých žiada výkupné alebo iné ústupky. Bogota, Spojené štáty i Európska únia považujú FARC za teroristickú skupinu a drogový kartel.