Ramalláh 17. mája (TASR) - Palestínsky vodca Jásir Arafat dnes vylúčil možnosť slobodných palestínskych volieb skôr, ako izraelská armáda ukončí okupáciu západného brehu Jordánu a pásma Gazy. Krátko nato palestínsky minister pre medzinárodnú spoluprácu Nabíl Šaás spresnil, že Arafat tým myslel stiahnutie sa Izraela z území obsadených po začiatku palestínskeho povstania spred 19 mesiacov.
Na otázku novinára, "kedy sa Palestínčania zúčastnia na slobodných voľbách", Arafat odpovedal: "Keď sa skončí okupácia našej krajiny." Nie je pritom jasné, či chce Arafat zrušiť stredajší sľub, že nové voľby budú súčasťou ohlasovaných reforiem jeho palestínskej vlády, alebo či narážal na to, že hlasovanie pod izraelskými zbraňami nemôže byť nikdy úplne slobodné.
Arafatov výrok sa snažil vysvetliť palestínsky minister pre medzinárodnú spoluprácu Nabíl Šaás. Uviedol, že Arafatovou podmienkou pre uskutočnenie volieb je stiahnutie sa Izraela z pozícií, ktoré obsadil po začiatku palestínskeho povstania pred 19 mesiacmi.
"Nie je možné usporiadať voľby, pokiaľ je spojenie medzi (palestínskymi) mestami prerušené a (izraelské) kontrolné stanovištia brzdia pohyb," povedal Šaás pre agentúru Reuters. Izrael prevádzkuje kontrolné stanovištia na palestínskych územiach, aby zabránil prieniku teroristov na svoje územie. Palestínčania to vnímajú ako kolektívny trest.
Arafatov dnešný výrok prišiel po tom, čo ho vo štvrtok poslanecká komisia Palestínskej legislatívnej rady vyzvala, aby do jari 2003 stanovil dátum komunálnych, parlamentných a prezidentských volieb a zostavil menšiu vládu, ktorá by bola pri moci až do volieb. Poslancom pritom ide o širšiu reformu Palestínskej samosprávy. Žiadajú redukciu počtu palestínskych bezpečnostných služieb, zvýšenie kontroly nad nimi, nezávislé súdnictvo a chcú aj zrušenie ministerstiev bez konkrétneho poslania.
Napriek týmto konkrétnym požiadavkám sú poslanci i Arafatovi kritici skeptickí. Arafat už v minulosti viackrát odolal výzvam na zmenu. Poslanci majú minimálnu moc - palestínsky vodca zvykol ignorovať prijaté zákony i súdne rozhodnutia. V kontexte súčasného tlaku zo strany USA a Európy by však podľa časti pozorovateľov mohli byť najnovšie pokusy o reformu tentoraz úspešnejšie.