Washington 17. mája (TASR) - Z problémov v rodine deti dokážu ochorieť - ešte aj ako dospelí.
Vedci z University of California v Los Angeles zistili, že deti z tzv. rizikových rodín - kde je priveľa hnevu a primálo lásky - sú náchylné na vznik fyzických a psychických chorôb v neskoršom živote. Pritom nezáleží na majetkovom zabezpečení rodiny.
"Aj tieto deti však majú nádej," konštatuje spoluautorka štúdie, profesorka psychológie Rena Repettiová. Spolu s kolegami šesť rokov skúmala vyše 500 štúdií o vplyve sociálneho prostredia rodiny na fyzické a psychické zdravie dieťaťa. V rámci niektorých štúdií sledovali účastníkov aj celé desaťročia.
Vedcov súvislosť medzi ťažkým detstvom a psychickými chorobami v puberte a dospelosti neprekvapila. Zaskočila ich však miera fyzických ochorení, tvrdí Repettiová.
Deti z "rizikových rodín" trpia oveľa častejšie rakovinou, ochoreniami srdca, obezitou, cukrovkou a vysokým krvným tlakom. Umierajú v nižšom veku a mávajú záchvaty depresií.
Výskumníci určili dva hlavné typy "rizikových rodín". V prvom type sú rodiny "s vysokou hladinou agresivity, otvorenými konfliktmi a prejavmi hnevu", v druhej skupine sú rodiny typicky "chladné, bez pocitu vzájomnej podpory, ľahostajné", povedala Repettiová. Podľa výskumov jej tímu deti z týchto rodín jednoducho nevedia ako sa vyrovnať so stresom. Navyše, keďže nemajú dobré vzory v rodine, majú aj ťažkosti pri jednaní s okolitým svetom.
Genetika tiež môže u dieťaťa spôsobiť náchylnosť na fyzické a emocionálne problémy v neskoršom veku. Môže zdediť zvýšené sklony k určitým psychickým chorobám a stresujúce prostredie v rodine ich môže napomôcť rozvinúť.
Nie každé dieťa z nefunkčnej rodiny však skončí ako mentálne či fyzicky chorý dospelý. Podľa Repettiovej za to môžu ich časté kontakty s osobami z iného prostredia, čím sa stretávajú s inými vzormi ako doma. Vedci výsledky svojho výskumu zverejnili v najnovšom čísle magazínu Psychological Bulletin.