JERUZALEM. Skupina Izraelčanov, zranených raketami militantného hnutia Hizballáh počas vojny v roku 2006, žaluje arabskú spravodajskú televíziu al-Džazíra za údajné napomáhanie libanonským povstalcom prostredníctvom spravodajstva.
Izraelská právnička Nicana Daršan Leitnerová, zastupujúca skupinu 91 ľudí, dnes vyhlásila, že žaloba bola podaná v pondelok na newyorskom federálnom súde.
Žalujúca strana požaduje odškodné vo výške 1,2 miliardy dolárov (950.000 miliónov eur).
Podľa slov právničky žalujúci tvrdia, že al-Džazíra, spravodajská televízna stanica sídliaca v emiráte Katar, zámerne naživo informovala o miestach raketových zásahov v Izraeli počas mesiac trvajúcej vojny v roku 2006 medzi Izraelom a Hizballáhom a tieto správy údajne umožnili Hizballáhu zamerať svoje rakety ešte presnejšie na izraelské ciele.
Al-Džazíra sa zatiaľ k žalobe nevyjadrila. Boje v roku 2006 pripravili o život 1200 ľudí v Libanone a 159 Izraelčanov.
Správu priniesla agentúra AP.