MOSKVA. Desať odhalených ruských špiónov prepustených po dohode z USA sa podrobí testom na detektore lži v rámci zhodnotenia ich pôsobenia. Informoval o tom dnes ruský denník Moskovskij Komsomolec s odvolaním sa na zdroj v tajnej službe.
Po prílete do Moskvy previezli desiatich agentov priamo do sídla ruskej spravodajskej služby SVR.
"Špecialisti v súčasnosti pracujú s členmi špionážnej skupiny. Pokúšajú sa zistiť, kto a za akých okolností mohol zlyhať," dodal.
Neúspešní agenti sa podrobia rôznym testom vrátane detektoru lži. Citovaný zdroj však zdôraznil, že by bolo nesprávne označiť vyšetrovanie za "vypočúvanie".
"Ak vyjde najavo, že dôstojníci SVR urobili vážne pochybenia, budú odvolaní," povedal podľa monitoringu tlačovej agentúry RIA Novosti.
Zadržali už 12. osobu
Americké úrady zadržali dvanástu osobu v súvislosti s odhalenou ruskou špionážnou sieťou. Informoval o tom dnes denník Wall Street Journal.
Agenti FBI pre kontrašpionáž sledovali 23-ročného ruského občana od minulej jesene, keď sa jeho meno objavilo v desaťročie trvajúcom vyšetrovaní ilegálnych spravodajských aktivít. Po zadržaní bude nasledovať jeho deportácia z krajiny, uviedol denník s odvolaním sa na dobre informovaný zdroj.
Americká prokuratúra minulý mesiac obvinila 11 ľudí zo špionáže v prospech Ruska. Desať z nich sa v americkej väzbe priznalo. Po diplomatickej dohode s Moskvou ich z krajiny deportovali výmenou za prepustenie štyroch väzňov z Ruska, kde boli odsúdení prevažne pre obvinenia zo špionáže v prospech západných tajných služieb.
Jedenásty obvinený, zadržaný na Cypre, zmizol po prepustení na kauciu. FBI sledovala dvanásteho nemenovaného muža krátko po tom, ako v októbri 2009 pricestoval do Spojených štátov, uviedol Journal.
Vyšetrovatelia však proti nemu nedokázali zhromaždiť dostatok dôkazov na vznesenie obvinení. Došli pritom k záveru, že jeho prípad je odlišný od ostatných z odhalenej špionážnej siete.
V pondelok bol muž vo federálnej väzbe v rámci procesu deportácie, informoval denník.
Odhalená ruská špiónka možno pôjde do politiky
Rusku Annu Chapmanovú, ktorú v USA usvedčili zo špionáže, možno čaká vo vlasti sľubná politická kariéra.
Obyvatelia jej rodného mesta Volgogradu, niekdajšieho Stalingradu, sa pohrávajú s myšlienkou, že nominujú 28-ročnú Chapmanovú za svoju kandidátku pre budúcoročné parlamentné voľby.
Šarmantná mladá žena, ktorej fotografie zverejnili svetové médiá, sa stala akousi verejnou tvárou odhalenej skupiny ruských špiónov operujúcich v USA. Desiati členovia siete, vrátane Chapmanovej, sa minulý týždeň vrátili do Ruska v rámci dohodnutej výmeny špiónov medzi Moskvou a Washingtonom.
Po medializácii celej kauzy sa Chapmanová, za slobodna Kuščenková, stala v rodnom Volgograde, ležiacom v juhozápadnej časti Ruska, slávnou osobnosťou. Podľa novín Nezavisimaja Gazeta získala v priebehu niekoľkých dní väčšiu popularitu než 84-metrová volgogradská socha Matka vlasť, ktorá pripomína bitku pri Stalingrade z rokov 1942-43.
V čase, keď Chapmanová sedela dva týždne v americkom väzení, predstavitelia Volgogradu dokonca vyzvali na zloženie hymny na jej počesť.