V Prahe je po rokoch stabilná vláda. Stabilitu chce mať aj v ústave.
Agentúrnu správu sme o 16:46 nahradili autorským článkom SME.
PRAHA, BRATISLAVA. Po 14 mesiacoch má Česko opäť vládu, ktorá vzišla z volieb. Prezident Václav Klaus v utorok vymenoval 14 ministrov za ODS, TOP 09 a Veci verejné, ktorí vystriedali úradnícky kabinet Jana Fischera. Novej vláde šéfuje Petr Nečas.
Nečasova vláda Aby mohol Nečasov kabinet vládnuť, potrebuje do 30 dní od vymenovania získať dôveru snemovne. Disponuje pohodlnou väčšinou 118 poslancov.
Lídri strán ODS, TOP 09 a VV vyjednávali o spoločnej vláde už od májových volieb. Koaličnú zmluvu podpísali v pondelok.
V siedmich programových bodoch uviedli aj to, že bude zavedené školné na vysokých školách a nová vláda sprehľadní zadávanie verejných zákaziek, zastaví zadlžovanie krajiny a zníži schodok rozpočtu tak, aby mohlo Česko v roku 2016 hospodáriť s vyrovnanými financiami, a sľubuje boj proti korupcii.
ODS má v novej vláde šesť miest, TOP 09 päť a VV štyri.
Nečasova koaličná vláda má 15 členov a je jedenástou v histórii samostatnej ČR. Nečas sa vo veku 45 rokov stal druhým najmladším premiérom po Stanislavovi Grossovi.
Jeho ODS spolu s TOP 09 a VV majú po májových voľbách v 200-člennej Poslaneckej snemovni väčšinu 118 kresiel. To mal na mysli aj prezident Klaus, keď v utorok povedal, že „po dlhom čase má vláda šancu byť stabilná.“ Klaus si posťažoval, že je to už šiesta vláda, ktorú od roku 2003 vymenoval a zaželal si, aby bola do konca jeho mandátu v roku 2013 už posledná.
Tri strany budú pracovať na tom, aby sa mu prianie splnilo. Ich koaličná zmluva hovorí o zmene ústavy, ktorá sťaží vyslovenie nedôvery vláde. Tomu, kto bude chcieť zvrhnúť vládu, už nebude stačiť 101 poslancov ako doteraz. Bude musieť aj predstaviť nový kabinet s rovnakou väčšinou.
Predišlo by sa tak kríze, ktorá nastala vlani na jar. ČSSD našla dosť poslancov, ktorí vyslovili nedôveru vláde Mirka Topolánka, potom však nechcela prevziať moc a krajinu musela viesť úradnícka vláda ČSSD, ODS a zelených.
Nová koalícia vie, prečo si chce vytvoriť poistky aj napriek jasnej väčšine. Predsavzala si robiť liberálne reformy, ktoré môžu naraziť na odpor spoločnosti. Do roku 2013 chce navyše znížiť rozpočtový schodok na 3 percentá HDP z minuloročných 5,9 percenta.
Ak sa reformy vydaria, budú sa podľa Hospodárskych novín strany zase sporiť o to, komu patria zásluhy.
Najväčšie riziko však podľa analytikov predstavujú nečitateľné Veci verejné. Tie sa proti ODS a TOP 09 aj radi vymedzujú. Na jeseň chcú v komunálnych voľbách prebrať ODS pražského primátora.
„Užite si leto a na jeseň zmeňme pražskú radnicu,“ vyzýva kandidátka VV Markéta Reedová.
Zoznam mien ministrov jednotlivých rezortov
Predseda vlády Petr Nečas (1964), ODS Minister vnútra Radek John (1954), VV Minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg (1937),TOP 09 Minister financií Miroslav Kalousek (1960), TOP 09 Minister spravodlivosti Jiří Pospíšil (1975), ODS Minister obrany Alexander Vondra (1961), ODS Minister životného prostredia Pavel Drobil (1971), ODS Minister priemyslu a obchodu Martin Kocourek (1966), ODS Minister dopravy Vít Bárta (1973), VV Minister poľnohospodárstva Ivan Fuchs (1963), ODS Minister školstva Pavel Dobeš (1964), VV Minister práce a sociálnych vecí Jaromír Drábek (1965),TOP 09 Minister pre miestny rozvoj Kamil Jankovský (1958), VV Minister zdravotníctva Leoš Heger (1948), TOP 09 Minister kultúry Jiří Besser (1957), TOP 09. sita