Prvé výsledky vyšetrovania kritizujú nedostatočnú pripravenosť na zásah aj slabú spoluprácu s Mossadom. Disciplinárne potrestať však nenavrhujú nikoho.
TEL AVIV. Izraelské námorníctvo sa nedostatočne pripravilo na zásah proti propalestínskym aktivistom pri pobreží Gazy. Dôstojníci, ktorí akciu plánovali a riadili, tiež urobili niekoľko závažných chýb. Zlyhali aj členovia námorného komanda. Tvrdí to vyšetrovacia správa izraelskej armády.
Je to prvý oficiálny výstup z vyšetrovania akcie proti aktivistom. Udalosť sa odohrala v posledný májový deň a vyžiadala si životy deviatich aktivistov, všetko tureckých občanov. Aktivisti zásah opisovali ako neprimerané použitie sily a strieľanie do bezbranných. Izraelčania tvrdili, že ich na lodiach s humanitárnou pomocou čakali ozbrojení, na konfrontáciu pripravení muži. To ukazoval aj videozáznam z udalosti.
Stíhanie nenavrhujú
Armádne vyšetrovanie viedol generálmajor vo výslužbe Giora Eiland. Ten už vyšetroval okolnosti únosu izraelského desiatnika Gilada Šalita. Hoci k námorníctvu je jeho správa kritická, nenavrhol žiadne disciplinárne stíhanie dôstojníkov či vojakov.
Kritici armády hovoria, že práve pre jeho tradičnú zhovievavosť k vojakom a dôstojníkom ho poverili vyšetrovaním celého incidentu. Napriek tomu Eiland v 150stranovej správe opisuje vážne chyby. Armáde vyčíta, že pred akciou slabo spolupracovala s tajnou službou Mossad a nemala tak celkom prehľad, kto všetko medzi aktivistami môže byť. Tiež to, že nebola na zásah dostatočne pripravená, vybavená ani vyzbrojená. Eiland a jeho vyšetrovatelia v správe píšu, že armáda dostatočne nezvážila možnosť, že na lodi nebudú len pasívni aktivisti.
Udalosti pri pobreží Gazy vyšetruje aj civilná komisia zriadená vládou, ktorú vedie bývalý sudca Jacob Turkel a v ktorej sú aj dvaja medzinárodní pozorovatelia. Komisia má vyšetriť legálnosť zásahu na pobreží Gazy aj jeho medzinárodnoprávne dôsledky. Akcia izraelskej armády vyvolala veľkú kritiku a viedla k tlaku na izraelskú vládu, aby zmiernila podmienky blokády Gazy. To sa napokon aj stalo. Izrael Gazu drží v blokáde už štyri roky. Na palestínsku oblasť ju uvalil po tom, čo tam prevzalo moc hnutie Hamas.
Druhú loď nepustia
Propalestínski aktivisti sa námornou blokádou Gazy pokúsili prelomiť niekoľkokrát a vždy sa to obišlo bez incidentov. Zlomom bol posledný májový deň tohto roka.
V súčasnosti sa ku Gaze údajne blíži loď s líbyjskou humanitárnou pomocou, ktorú vyslala nadácia blízka synovi líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího. Izrael sa snaží dosiahnuť, aby zakotvila v jednom z egyptských prístavov.