BRUSEL. Návrh pravidiel z dielne Európskej komisie musí pred uvedením do života schváliť ešte jednohlasne táto štrnástka krajín; rozhodnutie musí byť konzultované aj Európskym parlamentom.
Nové pravidlá, ktoré ešte podliehajú schváleniu, umožnia takýmto dvojiciam vyhnúť sa citovo a finančne náročným rozvodovým konaniam. Po prvý raz v dejinách EÚ jej členské štáty použili mechanizmus "posilnenej spolupráce", ktorý skupine aspoň deviatich štátov umožňuje uskutočniť určité opatrenia v prípade, že sa všetkých 27 členských štátov v tejto otázke nedohodne.
Posilnená spolupráca sa bude teraz uplatňovať v 14 účastníckych členských štátoch EÚ, pričom ostatné, medzi nimi aj Slovensko, sa k nim môžu hocikedy pridať.
"Dnešné hlasovanie má historický význam. Veľmi som hrdá na to, že Rada EÚ sa podujala prijať toto odvážne rozhodnutie a prvýkrát využila tento právny nástroj. Čoskoro dôjde k zmierneniu bolestivých skúseností medzinárodných manželských dvojíc a ich detí," uviedla Viviane Redingová, podpredsedníčka Európskej komisie zodpovedná za spravodlivosť, základné práva a občianstvo.
"Tento historický krok poukazuje na to, že v prípade potreby riešiť skutočné ľudské problémy dokáže EÚ rýchlo reagovať. Ukazuje sa, že naša spolupráca dokáže medzinárodným manželským párom poskytovať potrebný pokoj a zvyšovať ich právnu istotu pri riešení zložitých situácií. Štrnásť členských štátov predstavuje dobrý začiatok. Dúfam, že sa k nim pridajú všetky krajiny, aby z toho malo prospech ešte viac občanov," dodala Redingová.
S uplatňovaním postupu posilnenej spolupráce možno začať okamžite. Na 14 účastníckych štátov (Belgicko, Bulharsko, Francúzsko, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Maltu, Nemecko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovinsko, Španielsko a Taliansko) čakajú rokovania a následne hlasovanie o návrhu nariadenia predkladaného komisiou, ktorého obsahom sú podrobnosti o uplatňovaní konkrétnych pravidiel v prípadoch medzinárodných rozvodov.
Uvedených 14 krajín musí tieto pravidlá schváliť jednohlasne a pred nadobudnutím účinnosti príslušného nariadenia ich musí prekonzultovať s Európskym parlamentom.
Cieľom návrhu je ochrana partnerov v slabšom postavení počas rozvodového konania. Medzinárodné páry sa budú môcť dohodnúť na právnom poriadku, ktorý sa bude uplatňovať v prípade ich rozvodu alebo súdnej rozluky. Ak sa manželia na tom nedokážu dohodnúť, sudcovia budú mať k dispozícii jednotný návod na rozhodnutie o tom, právny poriadok ktorej krajiny sa bude v danom prípade uplatňovať.
Manželia tak budú mať väčšiu právnu istotu a pružnosť a určité veci budú môcť ľahšie predvídať. Manželky a manželia a ich deti tak bude možné uchrániť od zložitých a zdĺhavých rozvodových konaní.
Nové riešenie poskytne pomoc manželským párom s rôznymi štátnymi príslušnosťami, párom žijúcim oddelene v rozdielnych štátoch alebo žijúcim spolu v jednej krajine, ktorá nie je ich domovskou. V roku 2007 došlo v 27 členských štátoch k miliónu rozvodov, pričom z toho 140.000 (13 percent) malo v sebe zabudovaný medzinárodný prvok.
Európsky parlament vyjadril súhlas s opatrením v rámci posilnenej spolupráce 16. júna tohto roka; ministri spravodlivosti členských štátov EÚ jej vyjadrili podporu 4. júna.