erat a vtákov.
"Je to pohroma. Môže to byť jedna z najhorších katastrof na Galapágoch," komentoval situáciu ekvádorský minister životného prostredia Mauro Cerbino.
Zastaraný ekvádorský tanker Jessica vezúci 600.000 litrov nafty a 300.000 litrov ťažkého vykurovacieho oleja uviazol na plytčine 800 metrov od ostrova San Cristóbal ešte v utorok. Nákladná loď viezla na ostrovy dodávky pre súkromnú cestovnú kanceláriu poskytujúcu turistické výlety na člnoch a pre spoločnosť Petrocomercial, pobočku štátnej naftárskej spoločnosti.
Ropná škvrna doteraz zabila najmenej 12 morských levov a niekoľko pelikánov. Galapágy sú známe aj ako domov obrovských korytnačiek. Hrozí, že ak sa nepodarí zastaviť postup ropných látok po hladine, výnimočný svet fauny a flóry bude navždy stratený.
Čistiace práce cez víkend veľmi komplikovalo zlé počasie - silný morský prúd a vysoké vlny, ktoré podporovali rýchle šírenie ropnej škvrny. Okolo tankera sú rozmiestnené plávajúce bariéry, avšak kvôli citlivosti ekosystému nie je možné použiť niektoré chemikálie používané na naviazanie ropných produktov. Do vody sa vyliala už viac ako polovica objemu nákladu. Z amerického supertankera Exxon Valdez, ktorý v roku 1989 stroskotal pri brehoch Aljašky, uniklo do oceánu 41,6 milióna litrov ropy.
Ekvádorské úrady informovali, že doteraz sa podarilo zachytiť 76.000 litrov ropných palív. Pomoc Ekvádoru poskytol i tím expertov pobrežnej stráže USA. Oddiely horúčkovito prečerpávajú palivá z havarovanej lode, aby zabránili ich vytekaniu do mora.
Galapágy ležia asi 1000 kilometrov západne od pobrežia Ekvádoru. Toto územie objavili v roku 1535 Španieli. Od roku 1832 patrí súostrovie Ekvádoru. Veľká vzdialenosť od kontinentu spôsobila, že v lokalite sa vyvinulo mnoho výnimočných zvieracích druhov.
V roku 1835 študoval galapágsky svet zvierat a rastlín britský prírodovedec Charles Darwin. Práve tento výskum dal základný impulz k vzniku jeho evolučnej teórie vysvetlenej v práci O vzniku druhov prírodným výberom z roku 1859.