TEHERÁN. Iránska ambasáda vydala vyhlásenie, že "podľa informácií od príslušných justičných orgánov v Iráne nebude Sakiní Muhammadíová-Aštiáníová popravená ukameňovaním".
Vo vyhlásení sa však neuvádzalo, či 43-ročnú ženu minie trest smrti, alebo ju namiesto ukameňovania popravia obesením. Organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International uviedla, že ženu odsúdili v roku 2006 alebo 2007 a predtým dostala 99 rán bičom.
Ukameňovanie zastavil tlak
USA a Británia stáli na čele celosvetovej kampane odsudzujúcej plánovanú popravu ukameňovaním. Britský minister zahraničných vecí William Hague označil trest za "stredoveký" a vyhlásil, že vo zvyšku sveta "vzbudzuje odpor a zdesenie".
Hague uviedol: "Som zdesený z hroziacej popravy. Myslím si, že ukameňovanie je stredoveký trest, ktorý nemá miesto v modernom svete, a ďalšie uplatňovanie takéhoto trestu v Iráne podľa nášho názoru dokazuje nehanebnú ľahostajnosť voči ľudským právam."
Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Mark Toner vo Washingtone vyhlásil: "Ukameňovanie ako spôsob popravy sa rovná mučeniu. Je to barbarský a ohavný čin. Čo najdôraznejšie odsudzujeme ukameňovanie ako zákonnú formu usmrtenia mučením, nech sa vykonáva kdekoľvek."
List podpísali ministri aj herci
Otvorený list odsudzujúci plánované ukameňovanie podpísalo množstvo popredných mien zo sveta politiky a umenia. Signatármi boli bývalá šéfka americkej diplomacie Condoleezza Riceová, traja bývalí britskí ministri zahraničných vecí a José Ramos-Horta, prezident Východného Timoru a laureát Nobelovej ceny mieru.
Pod list pripojili svoj podpis aj americkí herci Robert De Niro a Robert Redford, ako aj francúzska herečka Juliette Binoche a francúzsky filozof Bernard-Henri Lévy.