Najväčšia výmena špiónov od čias studenej vojny trvala hodinu a pol. A prebehla v krajine špiónov - v Rakúsku.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
VIEDEŇ, PRAHA. Najväčšia výmena špiónov v histórii medzi Ruskom a Spojenými štátmi sa začala o jedenástej a skončila po hodine a pol. Na viedenskom letisku pristáli dve lietadlá - americké a ruské.
V jednom sedelo desať osôb, ktoré boli minulý mesiac v USA obvinené zo špionáže v prospech Moskvy. V druhom štyria ruskí väzni odsúdení v rozličnom čase na rôzne dlhé tresty odňatia slobody za špionáž a vlastizradu. Pasažieri oboch lietadiel sa potom vymenili.
Tesne popoludní miestneho času vyletel JAK-42D ruského ministerstva pre výnimočné situácie s desiatimi špiónmi na palube do Moskvy. Pristál tu o 18. hodine miestneho času. Boeing Vision Airlines so štyrmi čerstvo oslobodenými Rusmi zamieril na britskú leteckú základňu.
Rakúsko je plné špiónov Podľa šéfa Rakúskeho centra pre tajné služby na univerzite v Grazi Siegfrieda Beera je Rakúsko na výmenu vhodné. Je to krajina politicky neutrálna, je to sídlo Spojených národov a nie je členom NATO.
K tomu má výhodnú geografickú polohu a stále fungujúcu sieť rôznych tajných služieb z čias, keď bola Viedeň predmestím Západu v konflikte s Východom.
ÚDAJNÍ RUSKÍ AGENTI V USA
Deportovaní (okrem Metsosa)
Annu Chapmanovú zatkli v New Yorku, kde šéfovala realitnej firme. Jej otec údajne pracoval v ruskej diplomacii aj KGB. Vydala sa za Brita a v roku 2005 sa rozviedla. Vicky Palaezová je pôvodom Peruánka, ktorá v New Yorku pracovala pre denník El Diario. S ďalšími ruskými agentmi sa mala stretávať v Južnej Amerike.
Juan Lazaro je manžel Palaezovej, ale na rozdiel od nej Rus. Do Južnej Ameriky cestovali spolu. Majú 17-ročného syna Juana. Ruskí manželia Donald Heathfield a Tracey Foleyová sa vydávali za naturalizovaných občanov USA, ktorí pochádzajú z Kanady. Heathfield mal kontaktovať zamestnancov americkej vlády, ktorí pracovali na vývoji jadrových zbraní. Cynthia Murphyová a jej manžel Richard vystupovali ako rodení občania USA, hoci boli Rusi. Zatkli ich v New Jersey. Majú dve dcéry vo veku sedem a jedenásť rokov.
Ruský pár Michael Zottoli a Patricia Millsová najskôr žili v Seattli, neskôr sa presťahovali na predmestie Washingtonu, kde ich zatkli. Majú dve deti vo veku jeden a tri roky. Michaila Semenka zatkli v jeho dome pri Washingtone. Pracoval pre cestovnú kanceláriu, ktorá organizovala zájazdy do Ruska. Má len 27 rokov. Christopher Metsos sa vydával za kanadského občana. Mal sa podieľať na distribúcii peňazí pre skupinu ruských špiónov a na praní špinavých peňazí. Zatkli ho na Cypre. Po prepustení na kauciu ušiel.
„Aj dnes je tu asi 3000 ľudí, ktorí patria k špionážnej scéne," povedal Beer pre agentúru DPA.
Celá akcia bola výnimočná množstvom informácií, ktoré sa dostali na verejnosť. Spočiatku bol ich hlavným zdrojom ruský väzeň, atómový vedec Igor Suťjagin.
Suťjagin získal tesne pred odletom z vlasti ruský zahraničný pas, čo znamená, že zostáva občanom Ruska. Už vyhlásil, že sa chce vrátiť domov.
Nič by mu nemalo hroziť, pretože on rovnako ako ďalší traja väzni, ktorých Rusko vymenilo za svojich rozviedčikov v USA, dostali od prezidenta Dmitrija Medvedeva tesne pred opustením Ruska milosť.
Dostanú byt a peniaze Podobne i ruskí špióni zadržaní v USA museli priznať pred súdom svoju vinu, aby mohli byť bezprostredne po tom vymenení. Podľa ruských zdrojov v Rusku dostanú byt a 2000 dolárov mesačne doživotnú rentu.
Na rozdiel od svojich „kolegov" väznených v Rusku museli ruskí špióni sľúbiť, že sa bez výslovného povolenia Generálnej prokuratúry USA do krajiny nevrátia. Nemôžu svoje príbehy „oznamovať" tlači či televízii.
Podľa analytikov sa Moskva a Washington dokázali tak rýchlo dohodnúť i o delikátnej záležitosti preto, že vzťahy medzi prezidentmi USA Barackom Obamom a Ruska Dmitrijom Medvedevom sú mimoriadne dobré.
Štyria prepustení ruskí špióni, ktorí pracovali pre USA
Základné fakty o štvorici odsúdených špiónov, ktorí dostali milosť od ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva a povolenie vysťahovať sa aj s rodinami do USA.
IGOR SUŤJAGIN Vojenský analytik a jadrový expert, bývalý výskumný pracovník moskovského Inštitútu pre americké a kanadské štúdie. V roku 2004 ho odsúdili na 15 rokov väzenia na základe obvinení, že odovzdal utajené informácie britskej firme, ktorá podľa ruskej prokuratúry pracovala pre americkú CIA. Suťjagin vždy tvrdil, že je nevinný.
SERGEJ SKRIPAĽ Bývalý plukovník ruskej vojenskej rozviedky GRU. V roku 2006 ho usvedčili zo špionáže pre britskú špionážnu agentúru MI6 a odsúdili na 13 rokov odňatia slobody. Podľa ruských médií prezradil identitu desiatok ruských agentov, ktorý pracovali pre Britániu.
ALEXANDER ZAPOROŽSKIJ Bývalý plukovník ruskej zahraničnej rozviedky SVR. V roku 2003 ho odsúdili na 18 rokov za vlastizradu. Po odchode do dôchodku v roku 1997 žil v USA, kde mal údajne odovzdať utajené informácie americkým špionážnym službám. Zatkli ho po návrate do Ruska v roku 2001. Podľa neoverených správ dopomohol k odhaleniu dvoch amerických agentov obvinených zo špionáže v prospech Ruska.
GENNADIJ VASILENKO Bývalý náborový pracovník KGB, ktorý v 70. a 80. rokov pôsobil vo Washingtone. Sovietski agenti ho zatkli v roku 1988 v Havane a deportovali naspäť do vlasti, kde ho odsúdili za špionáž pre Západ. Údajne ho nespravodlivo obvinil odhalený americko-ruský dvojitý agent.
V roku 2005 ruské úrady zatkli bývalého špióna Gennadija Vasilenka, ktorého uväznili na základe obvinení z nelegálnej držby zbraní, nastraženia výbušnín a z kladenia odporu pri zatknutí. Nie je však jasné, či ide o Vasilenka, zatknutého v roku 1988 v Havane.
(tasr)
Výmeny špiónov v minulosti
Podobné výmeny agentov sa uskutočňovali aj pred rozpadom Sovietskeho zväzu. Zrejme najväčšia akcia sa uskutočnila v roku 1985 , keď v Poľsku oslobodili 23 amerických špiónov výmenou za štyroch agentov východoeurópskych krajín.
Komunistické impérium sa však vtedy zásadne väzňov nepýtalo, či chcú alebo nechcú ísť na Západ, dokonca ich o plánoch vymeniť ich za svojich ľudí zadržaných na Západe ani neinformovalo.
Nevymieňali sa len špióni, ale aj disidenti. Západné krajiny sovietskych disidentov za zatknutých ruských agentov s radosťou menili.
1962 - Plukovník KGB Rudolf Abel, zatknutý v USA koncom 50. rokov, bol vymenený za amerického pilota Garyho Powersa, ktorého špionážne lietadlo bolo zostrelené nad Sovietskym zväzom v roku 1960. K výmene došlo na Glienickom moste spájajúcom Západný Berlín s východonemeckým Potsdamom.
1969 - Británia sa dohodla s Moskvou na predčasnom prepustení Petera a Helen Krogerovcov z väzenia výmenou za prepustení na slobodu učiteľa angličtiny Geralda Brooka, uväzneného za špionáž pre Sovietsky zväz. Krogerovci boli v skupine piatich agentov zatknutých za odovzdávanie tajných informácií zo zariadenia kráľovského vojenského námorníctva v Portlande, v južnom Anglicku.
1981 - Günter Guillaume, agent pre východonemeckú tajnú službu Stasi, odhalený medzi najbližšími poradcami západonemeckého kancelára Willyho Brandta, bol vymenený za zajatých západných agentov. Pred odovzdaním Východnému Nemecku si odpykal osem rokov z 13-ročného trestu.
-- Výmeny špiónov Guillauma a Powersa s Abelom sprostredkoval východonemecký právnik špecializujúci sa na túto špecifickú oblasť Wolfgang Vogel. Rovnako vyjednal výmenu, ktorá sa uskutočnila v roku 1986 na Glienickom moste. Západ vymenil komunistických špiónov za sovietskeho židovského disidenta Anatolija Šaranského (teraz Natan Sharansky). Celkove Vogel sprostredkoval výmenu vyše 150 špiónov, informovala tlačová agentúra Reuters. Vogel zomrel v roku 2008 ako 82-ročný.
(Petra Procházková, reuters)
Autor: Agentúra Epicentrum