MOSKVA, PRAHA. Najväčšia výmena špiónov v histórii rusko-amerických vzťahov sa začala. Do lietadla smerom do Moskvy mali Američania včera inkognito posadiť ruskú „Matu Hari“ – Annu Chapmanovú, ktorú americká prokuratúra spolu s desiatimi ďalšími osobami obvinila zo špionáže v prospech Ruska a prania špinavých peňazí.
Opačným smerom, z Moskvy do Viedne a potom do Londýna, letel po jedenástich rokoch strávených vo väzení za špionáž a vlastizradu slávny ruský väzeň, atómový vedec, Igor Suťjagin.
Prísne utajená operácia Celá operácia, ktorá pripomína výmeny agentov medzi znepriatelenými veľmocami za studenej vojny, prebieha utajene. Suťjagin musel pred výmenou podpísať priznanie viny. Ruskí obrancovia ľudských práv o jeho nevine nepochybujú.
Ruské médiá naopak naznačujú, že ako nevinného by ho Američania za Chapmanovú určite nevymenili. Zástupca predsedu bezpečnostného výboru ruskej dumy Gennadij Gudko vyhlásil, že záujem o Suťjagina je jasným dôkazom viny ruského vedca. V Rusku sa špekuluje, kto ďalší z väzňov by mohol byť vymenený za ruských rozviedčikov.
Najväčšia výmena Najväčšia výmena agentov prebehla pred rozpadom Sovietskeho zväzu. V roku 1985 oslobodili v Poľsku 23 amerických agentov výmenou za 4 špiónov z východnej Európy. Komunistické impérium sa vtedy väzňov nepýtalo, či chcú alebo nechcú putovať na Západ. Dokonca ich o svojom pláne ani neinformovalo.
Ďalšie mená Hovorí sa okrem iného o bývalom plukovníkovi vojenskej rozviedky Sergejovi Skripaljovi, ktorému čoskoro trest vyprší – dostal v roku 2002 osem rokov za špionáž, a bývalom pracovníkovi Služby zahraničnej rozviedky Alexandrovi Zaporožskom, ktorého v roku 2003 z rovnakého dôvodu odsúdili na 18 rokov.
Ďalšie meno na neoficiálnom zozname je Alexander Sypačov, údajný americký agent, ktorého ruský súd poslal v roku 2002 na osem rokov za mreže.
Fyzik Valentin Danilov, odsúdený za špionáž v prospech Číny, ktorý je tiež pokladaný za politického väzňa, už prípadnú výmenu odmietol.
Podľa Suťjaginovej advokátky zoznam zostavila americká strana. Ak by ruský vedec údajne nesúhlasil, povedali mu, že nebude vymenený nikto. Suťjagin tak mal v rukách osud ďalších 9 väzňov.
Sloboda pre Suťjagina
Po rokoch navštívili rodičia 45ročného väzňa Igora Suťjagina, svojho syna, a nemuseli pritom cestovať do trestaneckej kolónie v Archangeľskej oblasti. V moskovskej väznici našli rozrušeného Igora, ktorý im povedal, že jeho život sa od základov zmení. Už nebude jesť plesnivé jedlo, či spať na prični. Bude zasa občanom.
Vedca Igora Suťjagina odsúdili na 15 rokov za špionáž v roku 2004. Zadržali ho už v roku 1999. Má tak za sebou 11 rokov väzenia.
V Moskve mu teraz oznámili, že ho vymenia za jedného z desiatich ruských špiónov odhalených v Amerike. „Bolo to mučivé rozhodovanie medzi cťou a slobodou,“ povedal otec Igora, ktorý musel priznať vinu, inak by sa výmena neuskutočnila. Po 11 rokoch vzdoru to urobil.
Suťjagin, špecialista na atómové zbrane, pred zat-knutím viedol vojensko-technické oddelenie Inštitútu USA a Kanady Ruskej akadémie vied. Podľa ruskej prokuratúry odovzdával tajné informácie o atómových ponorkách a protiraketovej obrany Američanom. Suťjagin tvrdí, že sa len legálne stretával so zahraničnými špecialistami. Ako uznal aj súd, k tajným informáciám prístup nemal. Napriek tomu ho považovali za vlastizradcu. Kedže trval na svojej nevine a činy neoľutoval, zamietli mu predčasné prepustenie. Amnesty ho zaradila medzi politických väzňov.
Petra Procházková
Autor: Agentúra Epicentrum