ŠTRASBURG. V hlasovaní o nariadení týkajúcom sa uvádzania nových potravín na trh EÚ tiež vyjadrili presvedčenie, že pokiaľ sa spoľahlivo nevylúčia možné zdravotné riziká, na potraviny vyrábané za použitia nanotechnológií by sa malo vzťahovať moratórium.
Nariadenie sa týka nových typov potravín, teda potravín vyrábaných v rámci nových výrobných postupov alebo takých, ktoré sa tradične konzumujú mimo únie a preto môžu umiestnené na trh EÚ až po predošlom schválení. Ide o novelizáciu pôvodného nariadenia, pretože regulácia v tejto oblasti existuje už od roku 1997. Parlament pritom v prípade nových potravín podporuje autorizačný postup, v rámci ktorého by bol za vypracovávanie štúdií o možných rizikách zodpovedný Európsky úrad pre bezpečnosť potravín. Najväčšie obavy vyjadrili europoslanci v súvislosti s výrobkami z klonovaných zvierat a potravinami vyrábanými za použitia nanotechnológií.
V EÚ v súčasnosti neexistuje žiaden právny predpis, ktorý by výslovne povoľoval alebo zakazoval predaj mäsových a mliečnych výrobkov pochádzajúcich z klonovaných zvierat a ich potomstva. Poslanci preto trvajú na tom, že túto problematiku by mala pokrývať osobitná legislatíva. Ich názor sa tým odlišuje od postoju komisie i Rady EÚ, ktoré chcú túto problematiku zahrnúť do schvaľovanej novely nariadenia o nových potravinách. Okrem toho poslanci žiadajú, aby sa na tieto výrobky vzťahovalo moratórium platné až do doby, kým sa spoľahlivo nevylúčia možné zdravotné riziká.
"Jasná väčšina poslancov EP podporila etické výhrady voči priemyselnému spracovávaniu klonovaného mäsa. Klonované zvieratá sú oveľa náchylnejšie na choroby, vývojové poruchy a predčasné úmrtia. Je načase, aby Európska komisia brala do úvahy výhrady parlamentu a európskych občanov", uviedla spravodajkyňa Kartika Liotardová (GUE-NGL).
Čo sa týka nanorozmerných potravinových prísad a potravín vyrábaných prostredníctvom nanotechnológií, EP súhlasil s tým, aby boli zahrnuté do nariadenia o nových potravinách. Europoslanci vyjadrili znepokojenie nad využívaním nanotechnológie v potravinovom priemysle v súčasnosti a vyzvali na zavedenie moratória, ktoré má podľa nich platiť až do vykonania špecificky navrhnutého hodnotenia rizika nanotechnologických postupov, alebo pokiaľ sa týmto hodnotením spoľahlivo nepreukáže, že nanoprísady sú bezpečné. Akékoľvek schválené nanoprísady sa podľa EP majú označovať na potravinových etiketách.
Väčšina poslancov naopak odmietla pozmeňujúci návrh, ktorý žiadal, aby sa zaviedlo povinné označovanie potravín pochádzajúcich zo zvierat kŕmených geneticky modifikovanou stravou.
Európsky parlament rozhodoval o nariadení týkajúcom sa nových potravín v rámci druhého čítania. Ak by Rada s postojom EP nesúhlasila, obe inštitúcie sa budú hľadať dohodu prostredníctvom tzv. zmierovacieho konania.