Miesta po 96 obetiach leteckého nešťastia sú po voľbách zaplnené. No Jaroslaw Kaczyński začína bojovať za svojho zosnulého brata až teraz.
Pod vysokým krížom pred prezidentským palácom stále horia sviečky. Na podstavci je portrét Lecha a Marie Kaczyńských. Pani Jadwiga sa pred krížom prežehná a mlčky stojí. „Zastavím sa tu vždy, keď idem okolo a spomínam,“ hovorí.
Poliaci nezabúdajú, hoci sú to tri mesiace, čo pri ruskom Smolensku spadlo lietadlo a v jedinom okamihu pochovalo prezidentský pár a 94 známych poľských osobností.
Smútku stačilo
Pred palácom je odvtedy výstava fotografií novodobého Poľska: pád lietadla, smútiace davy, záplavy sviečok, rakvy či kráľovský pohreb na Waweli v Krakove. Pozerá si ich aj pán Kazimierz, ktorý býva neďaleko Varšavy. Myslí si však, že čas smútku by už mal skončiť. „Mali by sme sa namiesto dozadu pozerať dopredu. Tá výstava patrí do múzea,“ hovorí.
Keď sa na to pýtame primátorky Varšavy Hanny Gronkiewiczovej-Waltzovej hovorí, že výstava nie je v réžii primátora, je na území prezidentského paláca. Práve schádza z volebného pódia poľskej televízie oproti palácu a komentuje výsledky nedeľných prezidentských volieb.
Po nich sa už všetko okolo v Poľsku vrátilo do starých koľají. Miesta po ľuďoch, ktorí zahynuli pri Smolensku, sa zaplnili náhradníkmi. Ten najočakávanejší, nový prezident Bronislaw Komorowski, nakoniec porazil brata zosnulého prezidenta Jaroslawa len veľmi tesne.
Politologička Anna Materska-Sosnowská si však myslí, že smolenská tragédia sa prezidentskými voľbami neuzavrela. „V kampani o tom politici hovorili opatrne, aj Jaroslaw Kaczyński, ale teraz už mu nebude nič brániť, aby jeho strana bombardovala vládu a kanceláriu prezidenta s rôznymi otázkami, že čo s katastrofou. Navyše sú v Poľsku mnohí, čo sú presvedčení, že došlo k atentátu a budú tieto teórie živiť,“ hovorí a pripomína leteckú haváriu generála Wladislawa Sikorského počas druhej svetovej vojny.
Nové hnutie
„Isté otázky sa proste v Poľsku riešia veľmi dlho, zvlášť keď je tu toľko nejasností,“ dodáva Materska-Sosnowska.
Jaroslaw Kaczyński jej dal za pravdu vo svojom štábe, kde v nedeľu večer ďakoval voličom. „Tú záležitosť sme počas kampane odložili, ale musíme dostať pravdivú odpoveď vo všetkých ohľadoch: morálnom, politickom a právnom,“ povedal a dodal, že „z tragickej a mučeníckej smrti“ Lecha a ďalších poľských osobností „vzišlo hnutie, ktoré dosiahlo dnešný výsledok“.
Smolenská tragédia urobila zo strany Právo i spravodlivosť s podporou okolo 20 percent silného protivníka vlády. Kaczyński získal vyše 47 percent. Rovnako chce uspieť vo voľbách do samospráv na jeseň a v parlamentných budúci rok.
Nechajme to na expertov
„Nemali by to byť politici, kto rozhodne, aká je pravda. My sa za to bijeme bez rozdielu straníckej príslušnosti a chceme zistiť pravdu o 10. apríli. Treba dať čas špecializovaným komisiám,“ rozpráva Ewa Kopaczová, ministerka zdravotníctva za vládnu Občiansku platformu, ktorá osobne v Moskve pomáhala pri identifikácii obetí. Bola to ona, kto podľa prsteňa pomohla nájsť ostatky Marie Kaczyńskej.
Autor: Z Varšavy od našich redaktoriek Miriam Zsilleovej, Malgorzaty Wojcieszyńskej