LONDÝN, BRATISLAVA. George Psaradakis si z toho rána pamätá každý detail. Šofér autobusu číslo 30 zatočil okolo tri štvrte na deväť na Tavistock square. Ako spomína pre britský denník Daily Mirror, pohľad mu padol do spätného zrkadla len moment pred tým, ako 18ročný Hasíb Hussajn odpálil podomácky vyrobenú výbušninu.
Útok na autobus číslo 30 bol štvrtým a posledným teroristickým činom, ktorý ráno siedmeho júla 2005, presne pred piatimi rokmi, ohromil Londýn, Britániu a celý svet. Krátko predtým trojica ďalších teroristov odpálila nálože na linkách londýnskeho metra. Počas najhoršieho teroristického útoku v dejinách Veľkej Británie zabili spolu 52 ľudí a zranili ďalších sedemsto.
Bála sa Izraela, zomrela v Londýne
„Na tie obrázky nezabudnem,“ spomína pre denník šofér autobusu, ktorý vyviazol bez zranení. „Ich bezpečnosť bola v mojich rukách. Dlho som cítil, že som zlyhal. Nakoniec som si uvedomil, že som s tým nemohol nič urobiť,“ hovorí Psaradakis pre Daily Mirror.
Jednou z pasažierok, ktorá v to ráno zahynula v jeho autobuse, bola aj Anat Rosenbergová. Krátko pred svojimi 40. narodeninami. Pochádzala z Izraela a ako napísal denník Independent, nechcela sa vrátiť domov, pretože sa bála teroristického útoku. V autobuse práve telefonovala so svojím partnerom, keď došlo k útoku. Ten sa z jej smrti ani po piatich rokoch nespamätal.
Hrozba stále zostáva
Británia odvtedy prekazila niekoľko útokov, odsúdila za terorizmus desiatky ľudí či sprísnila protiteroristické zákony, podľa kritikov až za hranicu práv občanov. Ďalší útok takéhoto rozsahu sa nestal.
Hrozba, že sa siedmy júl zopakuje, je však stále vysoká. Odhaduje sa, že v krajine je momentálne dvetisíc ľudí, ktorí sú nejako napojení na terorizmus. Británia tiež v januári zvýšila stupeň ohrozenia zo „závažného“ na „silný“. „Nemali by sme sa pripravovať na to či, ale kedy príde k útoku,“ povedal nedávno Andy Haymen, bývalý šéf protiteroristického boja v Británii.
Hrozba drieme priamo na ostrovoch. Krajinu v osudný deň šokovalo aj to, že na rozdiel od Spojených štátov sa všetci štyria teroristi narodili v Británii. Nešlo o náhodu. Čerstvá štúdia britského think-tanku Centra pre spoločenskú súdržnosť skúmala všetkých 127 známych prípadov ľudí, ktorých v Británii odsúdili za islamský terorizmus. Zistili, že v 69 percentách sa teroristi narodili v Británii a mali britský pas. Polovica z počtu odsúdených mala korene v Ázii, štvrtina v Pakistane. Išlo takmer výlučne o mužov, prevažne do 30 rokov. Polovica z nich žila v Londýne a tretina z nich vyštudovala univerzitu.
Polícia: šetrenie zvýši riziko
Ak nám znížite rozpočet, ohrozíte tým bezpečnosť, hovorí šéf boja proti terorizmu v krajine. Vláda ho vyzýva, aby nestrašil ľudí.
LONDÝN, BRATISLAVA. Šetrenie, ktoré predstavila nová britská vláda, sa nevyhne ani boju proti terorizmu v krajine. Podľa šéfa protiteroristického útvaru Scotland Yardu Johna Yatesa to znamená, že vláda „bude musieť prijať vyššiu úroveň rizika“.
Šéf britského protiteroristického boja to povedal na súkromnom stretnutí policajtov. „Menej dôstojníkov znamená menej sledovania nebezpečných teroristov,“ súhlasil s ním aj jeho predchodca Andy Hayman. Ku kritike šetrenia na polícii sa pridali aj opoziční labouristi.
Konzervatívni ministri odmietajú, že by sa škrtmi znížila bezpečnosť Británie. „Našou psou povinnosťou je zabezpečiť, aby sme z výdavkov dosiahli maximum. Nemali by sme strašiť verejnosť takýmito rečami,“ povedal podľa Guardian minister úradu vlády Francis Maude.
Veľká Británia pripravuje jeden z najväčších úsporných balíčkov za posledných 30 rokov, ktorý by mal znížiť deficit krajiny a ozdraviť verejné financie. Protiteroristický útvar Scotland Yardu pocítil škrty už tento rok, keď sa jeho rozpočet zoštíhlil o päť miliónov libier. V nasledujúcich štyroch rokoch má prísť spolu o 150 miliónov.
Tomáš Vasilko