ŽENEVA. Uviedla to dnes OSN.
Podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) nové odhady pre nadchádzajúce roky naznačujú, že do tretích krajín bude musieť byť presídlených 805.000 ľudí. Predstavuje to nárast o približne päť percent v porovnaní s poslednou štúdiou a ide o nový rekord.
"Musíme nájsť riešenia pre týchto ľudí. Nemôžu zostať uznanými utečencami bez miesta, kde by ich prijali," uviedol v telefonickom rozhovore pre tlačovú agentúru DPA predstaviteľ UNHCR Adrian Edwards.
Ročné kvóty pre imigrantov zostávajú nemenné. Tretie krajiny - teda tie, ktoré nie sú krajinami pôvodu utečencov ani krajinami, v ktorých sa utečenci dočasne zdržiavajú - ponúkajú 80.000 miest. Ide takmer výlučne o rozvinuté západné štáty.
"Viac než 80 percent utečencov na svete žije v rozvojových krajinách, kde mnohí z nich nemajú zaistenú bezpečnosť a nemajú možnosť integrovať sa," uvádza sa v stanovisku UNHCR.
Pre mnohých z nich je presídlenie do tretej krajiny "jediným spôsobom, ako si zaistiť trvalé bezpečie a nájsť nový a stály domov".
UNHCR registruje celosvetovo okolo 10,4 milióna utečencov, plus niekoľko miliónov Palestínčanov, ktorí majú osobitný štatút. Ako ďalej informuje, 90 percent presídlených utečencov ročne prijímajú Spojené štáty, Kanada a Austrália. Ďalších šesť percent je presídľovaných do európskych štátov.
Najštedrejšou európskou krajinou v tomto smere je Švédsko, ktoré poskytuje presídlencom ročne 1900 miest.