LONDÝN. Ochladenie vzťahov medzi Tureckom a Izraelom vyvolané nedávnym útokom na humanitárnych aktivistov neznamená, že by sa Ankara obracala chrbtom k Západu, ako tvrdia niektorí pozorovatelia. V piatkovom rozhovore pre britský denník The Times to uviedol turecký prezident Abdullah Gül. Vývoj po krvavom zásahu izraelskej armády, pri ktorom zahynulo deväť Turkov, podľa neho nie je dôvodom na obavy, keďže Turecko zostáva "súčasťou Európy".
"Nie je žiadny dôvod na akékoľvek pochybnosti o Turecku," povedal Gül v narážke na správy o hroziacej zmene zahraničnopolitickej orientácie Ankary. "Považujem za veľmi nesprávne interpretovať záujem Turecka o iné geografické oblasti ako odlúčenie od Západu, obracanie sa Západu chrbtom alebo hľadanie alternatív k Západu." Gül trvá na tom, že Turecko bolo vždy priateľom Izraela, reakciu na zabitie tureckých aktivistov však považuje za oprávnenú. "Keby armáda nejakého štátu zabila vašich ľudí v medzinárodných vodách, ako by ste reagovali?"
Turecko-izraelské vzťahy začali prekvitať po tom, ako krajiny v roku 1996 uzavreli dohodu o vojenskej spolupráci. Výrazné zhoršenie nastalo už po izraelskej ofenzíve v Pásme Gazy na prelome rokov 2008 a 2009, skutočnú krízu však vyvolal májový útok na humanitárnych aktivistov snažiacich sa prelomiť námornú blokádu Gazy.
Ankara reagovala stiahnutím svojho veľvyslanca z Tel Avivu a zrušila tiež plánované spoločné vojenské cvičenia. Ďalším gestom boli dva prípady, keď Turecko nedovolilo použiť svoj vzdušný priestor lietadlám izraelskej armády. Americký minister obrany Robert Gates začiatkom júna vyjadril znepokojenie nad zhoršujúcimi sa vzťahmi medzi Tureckom a Izraelom, za čo je podľa neho čiastočne zodpovedné odmietanie Európskej únie prijať Turecko za svojho člena.