CHARLESTON. Prezident USA Barack Obama sa nachádzal medzi tisícmi ľudí, ktorí si dnes na smútočnej omši uctili odkaz zosnulého senátora Roberta C. Byrda v jeho domovskom štáte Západná Virgínia.
Byrd bol najdlhšie úradujúcim senátorom v dejinách amerického Kongresu a v Senáte pôsobil 51 rokov.
Obama, viceprezident Joe Biden, bývalý prezident Bill Clinton a ďalší hodnostári kráčali za nosičmi rakvy, ktorí niesli Byrdove pozostatky dolu schodmi, pokrytými červeným kobercom, zo sídla parlamentu v štáte Západná Virgínia až na jeho hlavné nádvorie.
Smútočná omša bola poctou životu a posolstvu demokratického senátora Byrda, ktorý zomrel v pondelok 28. júna vo veku 92 rokov.
Ľudia naťahovali krk, aby mali lepší výhľad, a tlieskali za zvukov ľudovej hudby z Apalačských hôr - Byrd bol vynikajúcim huslistom. Hrala aj vojenská kapela Národnej gardy Západnej Virgínie.
Rakvu zahaľovala vlajka tohto štátu, na jej vrchu bola kytica červených ruží.
Člen Demokratickej strany Byrd začal svoju politickú kariéru v štátnom parlamente Západnej Virgínie, keď ho v roku 1947 zvolili do dolnej snemovne. Pokračoval v Senáte Západnej Virgínie a nakoniec ho v roku 1953 zvolili do amerického Kongresu.
V Kongrese strávil takmer šesť desaťročí, najprv v Snemovni reprezentantov a potom svojich posledných 51 rokov úradoval v Senáte. Ako senátor bol povestným znalcom zložitých a mätúcich pravidiel tejto komory a obávaným obhajcom záujmov Západnej Virgínie.
Počas svojej politickej kariéry sa Byrd zúčastnil viac než 18.000 hlasovaní a v Senáte takmer nikdy nechýbal - jeho účasť na zasadaniach sa vyšplhala na neuveriteľných 98 percent.
Najnovšie sa Byrdovo meno skloňovalo aj v súvislosti s jeho postojom k návrhu zákona prezidenta Obamu, ktorý má zrevidovať americké financie. Byrdov hlas mal byť pri podpore zákona kľúčový.
Byrd bol známy tým, že počas debát v Senáte dokázal recitovať poéziu, citovať Bibliu, vedel diskutovať o ústave i o detailoch peloponézskych vojen.
Byrd sa desaťročiami politicky výrazne vyvíjal. Zo zástancu segregácie, ktorý sa vyjadroval proti legislatíve podporujúcej občianske práva, sa stal liberálny hrdina, keď brojil proti irackej vojne a podporoval právo homosexuálov slúžiť v armáde.
Po dnešnom smútočnom obrade Byrdovo telo letecky dopravia späť do Virgínie, kde v posledných rokoch žil a aj zomrel a kde ho v utorok 6. júla pochovajú.