NIKÓZIA. Údajný ruský špión, ktorého zadržali na Cypre, pravdepodobne ušiel z ostrova. Uviedol to dnes cyperský minister spravodlivosti Lucas Luca.
Kanaďan Robert Christopher Metsos (54) má byť 11. členom špionážnej siete, ktorá v USA vykonávala špionáž v prospech Ruska. V utorok ho na základe medzinárodného zatykača zadržali na letisku v cyperskej Larnake.
Po prepustení na kauciu sa v stredu neprihlásil v stanovenej lehote na miestnej policajnej stanici a zmizol bez stopy. Podľa cyperského ministra nie je pravdepodobné, že by sa podozrivý muž ešte nachádzal na ostrove.
Minister zároveň poopravil pôvodnú informáciu, podľa ktorej chcel Metsos bezprostredne pred zatknutím odletieť z Larnaky do Budapešti. Údajne sa chystal spolu s priateľkou nastúpiť do lietadla smerujúceho do Prahy. Priateľke umožnili odletieť, keďže na ňu nebol vydaný zatykač Interpolu.
Metsosa obvinili, že dostával od ruskej vlády peniaze, ktoré ďalej poskytoval ostatným agentom. Podľa amerického rezortu spravodlivosti tajne prijímal peniaze od vládneho predstaviteľa z ruskej diplomatickej misie pri OSN v New Yorku. Desiatich údajných agentov už zatkol americký FBI. Metsos bol jediným členom siete zatknutým mimo USA.
Americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová sa dnes snažila rozptýliť obavy, že špionážna aféra môže zvrátiť súčasný trend otepľovania vzťahov medzi Washingtonom a Moskvou.
"Sme odhodlaní vybudovať nový a pozitívny vzťah s Ruskom. Pozeráme sa do budúcnosti," zdôraznila Clintonová počas návštevy Ukrajiny.
Ďalší dvaja údajní členovia špionážnej siete priznali, že sú občanmi Ruska a že žili v USA pod falošnou identitou. Informovala o tom dnes americká prokuratúra.
Michael Zottoli a Patricia Millsová po svojom zatknutí uviedli, že ich skutočné mená sú Michail Kucik a Natalia Pereverzevová.
Manželov, ktorí majú dve malé dve deti, zadržali v mieste ich bydliska v Arlingtone vo Virgínii, ktoré leží na predmestí metropoly Washington. Pri prehliadke ich domu sa našli sejfy, v ktorým bolo 100.000 dolárov v hotovosti a falošné pasy a ďalšie dokumenty.
Zottoli a Millsová spolu s ďalším podozrivým Michailom Semenkom čelia obvineniam, že v USA pôsobili ako zahraniční agenti. Všetci traja zatiaľ zostávajú vo väzení vo Virgínii, pred súd predstúpia na budúcu stredu.
Na základe podozrení zo špionáže pre Rusko zadržali v USA v nedeľu desať osôb, u jednej z podozrivých súd povolil prepustenie na kauciu. Jedenásteho údajného člena špionážnej siete zatkli v utorok na Cypre, po prepustení na kauciu však zmizol bez stopy.