Deväť hodín trvala voľba nového prezidenta, kým dala koalícia hlas svojmu kandidátovi Christianovi Wulffovi. Hlasovali o slabej kancelárke.
BERLÍN, BRATISLAVA. Bol to obrovský potlesk a trval niekoľko minút. Poslanci opozičných sociálnych demokratov (SPD) a Zelených vstali a aplaudovali svojmu prezidentskému kandidátovi Joachimovi Gauckovi tak vytrvalo, že si predseda Bundestagu Norbert Lammert musel počkať, kým mohol vyhlásiť meno nového nemeckého prezidenta. Po deväťhodinovom maratóne sa Christian Wulff tváril ako víťaz len so sebazaprením.
Premiéra Dolného Saska a podpredsedu kresťanských demokratov (CDU) zvolili volitelia Spolkového zhromaždenia až v treťom kole, hoci koalícia mala od začiatku pohodlnú väčšinu, aby presadila svojho kandidáta.
Nový prezident Christian Wulff.
FOTO - SITA/AP
Druhá porážka
V stredu sa viac ako o novom prezidentovi rozhodovalo o kancelárke Angele Merkelovej. A tá zažila po krajinských voľbách v Severnom Porýni-Vestfálsku najväčšiu porážku svojho 9-mesačného vládnutia. V krajinských voľbách jej nedôveru vyslovili voliči a vláda stratila väčšinu v hornej komore parlamentu Bundesrat, ktorá schvaľuje dve tretiny zákonov.
V stredu jej nedôveru vyslovili vlastní poslanci. V prvom kole odmietlo hlasovať za jej kandidáta 44 poslancov, v druhom 29 a ešte aj v treťom asi 19. Nakoniec ho demonštratívne zvolili dvojtretinovou väčšinou, ktorú už Wulff v treťom kole nepotreboval.
„Autorita kancelárky Merkelovej, ale aj jej vicekancelára Guida Westerwelleho enormne utrpela. Vo vládnych stranách vládne generálna nespokojnosť, preto dali Merkelovej príučku," povedal pre denník Die Welt politológ a autor Merkelovej biografie Gerd Langguth.
Vraj sa nič nestalo
Deň po voľbe prezidenta sa koaličné strany snažili rýchlo na všetko zabudnúť. „Na konci bola jasná väčšina. To je to, čo sa počíta," citovali nemecké médiá reakciu kancelárky.
Politológovia a komentátori rátali škody: Ďalšie spory v koalícii, kde sa budú tri strany obviňovať, kto má na neúspechu najväčší podiel. Ohrozená je reforma zdravotníctva, či dohoda o predĺžení životnosti jadrových elektrárni.
Hovorí sa o možnej zmene prijatého balíka rekordných úsporných opatrení, ktorú vláda prijala, ale jej poslanci vo veľkom kritizovali. Šetrením chcelo ísť Nemecko vzorom pre ostatné európske ekonomiky. Po výbornom výsledku nadstraníckeho Gaucka sa začne diskutovať o priamej voľbe hlavy štátu.
Voľba prezidenta mala byť novým začiatkom pre kabinet Angely Merkelovej. Teraz sa hovorí o začiatku konca jej vlády.
Nemecká kancelárka bude najbližšie mesiace príliš zamestnaná domácimi spormi. Veľa energie na Európsku úniu a jej vlastnú krízu jej neostane.