Pohľad na druhú svetovú vojnu stále rozdeľuje lotyšskú spoločnosť. Včera jej to pripomenuli radikáli.
RIGA, BRATISLAVA. Keď radnica Rigy odmietla vydať povolenie Uldisovi Freimanisovi na prvojúlový pochod, najprv rozbehol petíciu a potom zašiel na súd. A uspel.
Uldis Freimanis je lotyšský nacionalistický politik a postaral sa o to, že v centre Rigy sa vo štvrtok po prvý raz s požehnaním súdu oslavoval príchod nacistických okupantov. Extrémisti si pripomenuli 69. výročie invázie Hitlerových vojsk a „oslobodenie“ Litvy Lotyšska od Sovietov. Tí ju ho okupovali od roku 1939.
Asi 20 radikálov včera položilo kvety k pamätníku slobody v Rige. Pochodu polícia zabránila, keďže jeho organizátor nakoniec nedorazil.
Diplomatický problém
Pre lotyšskú vládu prišiel plánovaný pochod v tom najnevhodnejšom čase. Už v pondelok má totiž do Rigy pricestovať šéf izraelskej diplomacie Avigdor Lieberman. Chce si tam pripomenúť genocídu 70-tisíc lotyšských Židov počas nacistickej okupácie.
Čo si pripomínali
Začiatkom júla 1941 dokončili nacisti okupáciu Lotyšska. „Oslobodili“ ho tak spod okupácie Sovietskeho zväzu, ktorému pripadla v roku 1939 po pakte Molotov – Ribbentrop. Nacisti a lotyšské jednotky SS pomohli vyhladiť 90tisíc miestnych Židov, Rómov, komunistov a duševne chorých.
Premiér Valdis Dombrovskis a minister zahraničia Aivars Ronis sa od pochodu dištancovali. „Lotyšská vláda rešpektuje ľudské práva zaručené ústavou aj nezávislosť súdov, ale sloboda prejavu sa nemôže rozšíriť na propagáciu nacizmu,“ napísali v stredu v spoločnom vyhlásení.
Podujatie ostro kritizovali židovské organizácie z celého sveta. Americká AntiDefamation League ho nazvala „vrcholom necitlivosti k obetiam nacizmu v Litve Lotyšsku a v celej Európe“.
„Oslavovať výročie nacistickej invázie do Rigy znamená oslavovať masovú vraždu všetkých, ktorých majú na svedomí nacisti v Lotyšsku – hlavne Židov, ale aj komunistov, Rómov a duševne chorých,“ vyhlásil historik Efraim Zuroff z izraelského Centra Simona Wiesenthala.
Nacistov v Rige neglorifikovali tento rok prvýkrát. V marci mali svoju prehliadku veteráni lotyšských jednotiek SS, ktoré bojovali v druhej svetovej vojne. Pochod robia každý rok, aby si pripomenuli boj s Červenou armádou, ktorá v roku 1939 Lotyšsko násilne pripojila k Sovietskemu zväzu a desaťtisíce Lotyšov vyviezla na Sibír.
Veteráni SS v marci pochodovali bez povolenia súdu, zato s otvorenou podporou vládnej strany Za vlasť a slobodu. Tá je vo vláde Valdisa Dombrovskisa, ktorý odsúdil včerajší pochod. Má jedného ministra – dopravy.
Keď sú nacionalisti nacisti
Priestor na oslavu nacistov však v Lotyšsku nedávajú len súdy či politici. Historik Zuroff tvrdí, že je to téma, ktorá rozdeľuje celú spoločnosť. Problém je v tom, že hoci Lotyšsko prešlo z područia jedného okupanta k druhému, mnohí to chápali ako oslobodenie. „Nacionalizmus sa tam stotožňuje s nacizmom,“ povedal Zuroff pre izraelský denník Jerusalem Post.
„Aj keď ide o okrajovú skupinu nacionalistov, je to súčasťou vratkého skĺzavania,“ povedal Zuroff. Zločiny komunizmu a nacizmu by sa mali podľa neho posudzovať osobitne.