KÁBUL. Uviedol to hovorca Talibanu Zabiuláh Mudžahíd, ktorého dnes citovala spravodajská stanica BBC.
Americkí velitelia a šéf britskej armády generál David Richards sa nedávno vyjadrili, že rokovania s Talibanom by mohli byť užitočné. "Nechceme rokovať s nikým - ani s (prezidentom Hamídom) Karzajom, ani s akýmikoľvek cudzincami - dokiaľ sa zahraničné sily z Afganistanu nestiahnu," tlmočil Mudžahídovu odpoveď dôveryhodný zdroj.
Vyhrávame, tvrdí Taliban
Reakcia militantného hnutia je nekompromisná, až pohŕdavá. Povstalci sa domnievajú, že vojnu vyhrávajú, a nerozumejú, prečo by mali NATO rokovaním pomáhať.
Taliban predpokladá, že po minulotýždňovom odvolaní vrchného amerického veliteľa v Afganistane generála Stanleyho McChrystala sú americké sily v zmätku. Akýkoľvek návrh na rokovania považuje Taliban za znak slabosti Severoatlantickej aliancie.
Povstalci poukazujú na to, že počas mesiaca jún zahynul v Afganistane najväčší počet vojakov NATO - 102, čo tvorí priemer viac ako tri obete denne. "Sme si istí, že víťazíme. Prečo by sme mali rokovať, keď máme prevahu a zahraničné jednotky zvažujú stiahnutie, a existujú spory v radoch našich nepriateľov?" uviedol Mudžahíd.
Hoci ide o propagandu, podľa BBC mnoho Afgancov, a to aj tých, ktorí nenávidia Taliban, prichádzajú k rovnakému pohľadu. Taliban je pritom v mnohých častiach krajiny veľmi nepopulárny. Stále sú živé spomienky na jeho brutálny a extrémny spôsob vládnutia v rokoch 1996-2001.