Brusel sa ujíma predsedníctva Európskej únie nestabilný a bez novej vlády. Chce, aby zažiaril prezident únie, belgický rodák.
BRUSEL, BRATISLAVA. So skromnejším programom a bez novej vlády. Vo štvrtok preberajú polročné predsedníctvo Európskej únie Belgičania. Premiér belgickej dočasnej vlády Yves Leterme je síce na návšteve v bývalej kolónii Kongu, ale je si istý, že dokáže viesť polmiliardovú úniu.
Ubezpečuje, že predsedníctvo zakladajúca krajina únie zvládne bez problémov. Na čelo zasadnú už po dvanástykrát.
Dôvera k Belgičanom je u diplomatov pevná. Hoci po rozpade vlády a predčasných voľbách ešte nemajú nový kabinet a napätie medzi Flámami a Valónmi hrozí postupným rozpadom krajiny.
Česi, ktorých pred rokom ako nováčika únie diplomati ostro kritizovali za pád vlády uprostred predsedníctva, im môžu len závidieť.
Rotujúci trvalý predseda Belgičania chcú prenechať miesto na medzinárodnej scéne novým lídrom únie, svojmu rodákovi, prezidentovi únie Hermanovi Van Rompuyovi a šéfke úniovej diplomacie Catherine Ashtonovej.
„Volám to rotujúce predsedníctvo trvalého predsedu," žartuje o snahe Belgičanov posilniť prezidenta únie a svojho bývalého premiéra Hermana Van Rompuya analytik Piotr Kaczynski z Centra pre štúdium európskych politík (CEPS).
Málo známy Van Rompuy prekvapivo pred vyše pol rokom uspel v súboji o miesto prezidenta únie, v ktorom vyradil aj politického veterána Tonyho Blaira.
Nebezpečné striedanie
Je možné, že dočasná vláda povedie Belgicko počas celého predsedníctva, keďže rokovania po nedávnych predčasných voľbách asi potrvajú mesiace. Voľby vyhral flámsky separatista Bart De Wever, ktorý si želá
PRIORITY BELGICKA
Predsedníctvo Európskej únie 1. júl - 31. december
Vytvoriť orgán finančného dohľadu, schváliť nové pravidlá pre hedžové fondy.
Spustiť európsku diplomatickú službu (na jeseň). Nový spoločný zbor diplomatov ešte musí schváliť europarlament.
Pokrok v rokovaní s Chorvátskom o vstupe do únie, ako aj s Islandom.
Dohoda s Amerikou na výmene bankových údajov SWIFT pre boj s terorizmom.
postupný rozpad krajiny.
Niektoré vládne zdroje pre EUobserver hovoria, že by stará vláda bola pre predsedníctvo lepšia. Striedanie vlád by vraj ich ciele mohlo ohroziť, napríklad, keby vypukla v únii náhla kríza.
Očakáva sa aj, že by sa odsúvali schôdzky ministrov financií, keďže súčasný belgický minister financií zrejme nebude v novej vláde.
Podľa analytika Kaczynského však nebude mať výmena vlád veľký vplyv na chod únie. „Predsedníctva sú po prijatí Lisabonskej zmluvy slabšie a skôr administratívne. Ministrom však chýba demokratický mandát, a to je problém," hovorí.
Údel slabých vodcov Belgičania chcú počas predsedníctva medziiným presadiť vytvorenie orgánu finančného dohľadu či nové finančné pravidlá v únii. Dúfajú, že uvedú do praxe aj ťažko sa rodiacu novú európsku diplomatickú službu.
Program Belgičanov je skromnejší než predošlý španielsky, ktorý analytici nehodnotia veľmi úspešne. Španielmi ohrdol americký prezident Barack Obama, keď neprišiel na summit, a s hospodárskou krízou, ktorú mali riešiť v únii, mali sami problémy.
Ani po zakladateľoch únie nečaká úniu silnejšie predsedníctvo. Od januára ho prevezme nováčik Maďarsko, ktoré bojuje s vážnymi finančnými problémami.
Kongo slávilo aj s belgickým kráľom
Pri 50. narodeninách nezávislosti od Belgicka africká krajina žije návštevou jeho monarchu.
KINSHASA, BRATISLAVA. Kongo v stredu oslavovalo 50. výročie nezávislosti od Belgicka veľkou vojenskou prehliadkou a bol pri tom po štvrťstoročí aj kráľ kedysi okupujúcej mocnosti. Prišiel belgický kráľ Albert II. aj premiér Yves Leterme.
Ich návštevu Kongo považuje za historickú. Kráľa s kráľovnou vítali pri príchode podľa médií státisíce obyvateľov.
FOTO - SITA/AP
Belgičania sa však zdržiavajú verejných vyhlásení. Majú výhrady k dodržiavaniu ľudských práv režimom prezidenta Josepha Kabilu.
V rozhovore s premiérom Adolphom Muzitom podľa denníka Le Soir požadoval Leterme objasnenie vraždy ľudskoprávneho aktivistu Floriberta Chebeyho.
Ela Rybárová