PARÍŽ. Bývalý panamský diktátor Manuel Noriega sa v utorok obhajoval pred francúzskym súdom, pričom odmietol obvinenia z prania špinavých peňazí a označil sa za obeť sprisahania zosnovaného Spojenými štátmi.
Pred sudcu predstúpil počas druhého dňa súdneho procesu v Paríži, ktorý mu môže vyniesť ďalších 10 rokov vo väzení. Sedemdesiatšesťročný generál počas pondelňajšieho pojednávania pôsobil krehkým dojmom, dnes však hovoril jasným a pevným hlasom.
"S veľkou pokorou a úctou vravím, že toto je imaginárna banková schéma," povedal Noriega na margo obvinenia, podľa ktorého prepral státisíce dolárov z drogového obchodu prostredníctvom medzinárodnej bankovej siete.
"Budem mať príležitosť predložiť dokumenty, ktoré dokazujú, že som bol obeťou sprisahania zosnovaného Spojenými štátmi proti mne."
Noriegovi advokáti argumentujú tvrdením, že obvinenia sa opierajú o nedôveryhodné svedectvá bývalých obchodníkov s drogami, ktorým americké úrady zaplatili a poskytli ochranu.
Obžalovaný na súde dôrazne poprel, že by obchodoval s kolumbijskými drogovým kartelmi, a vyhlásil, že počas svojej vlády proti pašerákom narkotík naopak bojoval. Poukázal pritom na to, že za tento boj mu vyjadrili pochvalu Spojené štáty, ako aj iné krajiny a organizácia Interpol.
Francúzsko už v roku 1999 odsúdilo Noriegu v neprítomnosti na 10 rokov za pranie peňazí od kolumbijských drogových dílerov. Bývalý líder niekoľko rokov bojoval proti svojmu vydaniu do rúk francúzskym orgánom, po zamietnutí posledného odvolania najvyšším súdom USA však musel 26. apríla nastúpiť na lietadlo do Paríža.
Noriegov právny zástupca Olivier Metzner tento krok na súde napadol s tým, že francúzske úrady nebrali do úvahy jeho štatút vojnového zajatca, ktorý mu priznali
Noriega ako bývalá hlava štátu na predošlých súdnych pojednávaniach argumentoval svojou imunitou, ako aj zlým zdravotným stavom. Bývalý generál je čiastočne ochrnutý a má vysoký krvný tlak. V najnovšom procese čelí obvineniu z preprania sumy dosahujúcej v prepočte 2,3 milióna eur, ktorá mala pochádzať od kokaínového kartelu z kolumbijského Medellínu.
Noriega to mal urobiť prostredníctvom medzinárodnej siete Bank of Credit and Commerce International, ktorá zbankrotovala v roku 1991 v dôsledku rozsiahleho podvodu.
Panama žiadala Francúzsko, aby obžalovaného odovzdalo orgánom v jeho vlasti, kde ho chcú súdiť za porušovanie ľudských práv. Paríž to však odmietol, kým nebude prípad uzavretý. Vynesenie rozsudku sa pritom očakáva najskôr o niekoľko mesiacov.
Panamský vojenský režim v roku 1989 ukončila invázia Spojených štátov, ktorú nariadil vtedajší americký prezident George Bush starší. Zosadeného lídra Manuela Noriegu previezli do USA, kde ho v roku 1990 odsúdili na 40 rokov za pranie špinavých peňazí a obchodovanie s drogami. Trest mu neskôr za dobré správanie skrátili na 17 rokov.