Moskva sa hnevá. Hovorí o čudnom načasovaní škandálu, necelý týždeň po návšteve Medvedeva vo Washingtone.
MOSKVA, PRAHA. Minulý týždeň si ešte ruský prezident Dmitrij Medvedev pochvaľoval hamburgery, ktoré si dal s prezidentom Barackom Obamom, aby vyhlásenia o reštarte americko-ruských vzťahov vyzerali hodnoverne. V utorok už hovorilo Rusko o novej studenej vojne medzi veľmocami. To potom, čo Spojené štáty zadržali desať osôb podozrivých zo špionáže pre Rusko. Jedenástu osobu v utorok chytili na letisku na Cypre.
Špionáž robí každý, kto na to má, myslí si Peter Morvay.
Manželské páry v akcii Skupina, v ktorej boli štyri manželské páry, sa mala dostať do amerických politických kruhov a získať informácie o zbraniach, diplomatickej stratégii a politickom vývoji. Nie je jasné, či nejaké závažné informácie skutočne zistila. Päť obvinených už v pondelok začali súdiť. Za to, že sa nezaregistrovali ako cudzí štátni agenti, im hrozí maximálne päť rokov, za pranie špinavých peňazí dvadsať rokov.
Aféry špiónov
Americký prezident Ronald Reagan v roku 1986 vyhostil asi sto sovietskych diplomatov, Vo februári 2001 zatkli Roberta Hanssena pre podozrenie, že 15 rokov predával Rusku tajné informácie. Dostal doživotie. Za napojenie na Hanssena vláda Georgea W. Busha vyhostila 50 ruských diplomatov. Išlo o najväčšiu aféru od konca studenej vojny. Moskva vyhostila 50 Američanov.
Podľa ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova to Američania urobili „s veľkou eleganciou“. „Vôbec nám nepovedali, o čo presne ide,“ zdôraznil Lavrov, ktorý je v Izraeli. Odmietol hodnotiť, ako aféra ovplyvní sľubne sa rozvíjajúce rusko-americké vzťahy. Ruskí politológovia však už vyhlasujú, že prezidentom Obamom presadzované reštartovanie vzťahov sa môže zaseknúť.
Väčšina z nich označila odhalenie ruskej špionážnej siete v USA za „čudne načasované“. Len pred niekoľkými dňami bol na oficiálnej návšteve Spojených štátov prezident Medvedev. „Nerozumieme, prečo americké ministerstvo spravodlivosti verejne vystúpilo s obvinením v duchu špionážnych hier počas studenej vojny,“ píše sa vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničia.
Služba zahraničnej rozviedky (Služba vonkajšej rozviedky - SVK) odhalenie svojich ľudí odmietla komentovať.
Politológ a šéfredaktor časopisu Rusko v globálnej politike Fedor Lukjanov historke so špión〜mi neverí. Podľa neho ide o provokáciu a de facto vnútropolitický boj v USA. I ostatné ruské komentáre sa zhodujú v tom, že škandál zorganizovali „nepriatelia Obamu a rusko-amerického otepľovania“. Pokiaľ však akciu posvätil Biely dom, volajú ruskí poslanci po „odplate“.
Medvedev vraj vie o pároch O rastúcej aktivite ruských tajných služieb v zahraničí informujú v poslednom čase i európske krajiny vrátane Česka. V rozhovore pre agentúru AP včera bývalý zástupca šéfa sovietskej tajnej služby KGB Oleg Gordijevskij povedal, že Rusko môže mať v Spojených štátoch sieť asi 50 manželských párov a prezident Medvedev o nich vie. Gordijevskij, ktorý v 80. rokoch utiekol na Západ, mal na starosti práve osoby, ktoré dlhodobo žili v cudzine, získali novú totožnosť a v prípade potreby ich aktivovali vzdialené špionážne centrály.
Susedke odhŕňali sneh
Boli to cudzinci, ale inak slušné rodiny, spomínajú susedia ruských agentov.
NEW YORK, BRATISLAVA. Donald Heathfield a Tracey Foleyová žili s dvoma násťročnými synmi pokojným americkým životom v univerzitnom mestečku Cambridge pri Harvarde. Medzi to najhoršie, čím susedov otravovali, patrili hlasné oslavy.
„Ona bola veľmi zdvorilá,“ citovali New York Times susedku rodiny Montse MonneCorberovú. Synovia susedke odhŕňali v zime sneh. Iná susedka novinám povedala, že pár pracoval v realitách a prišiel z Kanady.
Keď FBI v nedeľu spravila v dome raziu, susedky sa nestačili čudovať. Zatknutej jedenástke by nikto nepovedal, že ide o ruských agentov.
Jeden obvinený pod menom Michail Semenko býval a pracoval na predmestí Washingtonu Arlington. S priateľkou podľa susedov hovoril po rusky a s cudzími sa príliš nerozprával, kolegovia v cestovnej kancelárii ho však poznali ako milého a elegantného mladého muža.
Obvinená s menom Vicky Pelaez písala úvodníky v jedných z najznámejších newyorských novín v španielčine El Diario.
Prispôsobenie sa bolo súčasťou práce. „Do USA ste išli na dlhodobú zahraničnú cestu,“ pripomenula ruská rozviedka svojim agentom v jednej správe. „Vaše vzdelanie, účty v banke, auto, dom atď. majú jediný cieľ: Nájsť a rozvinúť kontakty v politických kruhoch a posielať informácie do centra.“
Pavol Szalai
Autor: Agentúra Epicentrum