e akékoľvek zasahovanie do tejto záležitosti zvonka, uvádza sa v diplomatickej nóte, ktorú v nedeľu večer odovzdal v Berlíne kubánsky veľvyslanec v Nemecku Marcelino Medina.
Havana v nóte obhajuje zatknutie Ivana Pilipa a Jana Bubeníka. Kubánska vláda nemôže súhlasiť so žiadnymi skutkami, ktoré porušujú zákony a suverenitu krajiny, uvádza sa v dokumente.
Nemecké ministerstvo zahraničných vecí si Marcelina Medinu povolalo v sobotu a odovzdalo mu nótu požadujúcu Pilipovo a Bubeníkovo prepustenie. Príkaz na jeho povolanie vydal šéf nemeckej diplomacie Joschka Fischer. Ten zároveň poveril nemeckého veľvyslanca na Kube, aby rovnakú žiadosť predložil priamo tam. Diplomatickú pomoc pri vyriešení prípadu ponúklo aj Slovensko.
Pilipa a Bubeníka uväznili 12. januára po tom, ako sa počas návštevy Kuby stretli s kubánskymi disidentmi. Obaja ohrozili podľa kubánskych vyšetrovateľov bezpečnosť štátu a spolčili sa s inými osobami za účelom vyvolania povstania. Vyplýva to z právnej kvalifikácie obvinení oboch českých občanov, o ktorom v nedeľu s odvolaním sa na zastupiteľský úrad v Havane informovalo Ministerstvo zahraničných vecí ČR.
Doteraz jediným konkretizovaním údajnej trestnej činnosti oboch Čechov na Kube bol článok v denníku Ústredného výboru Komunistickej strany Kuby Granma. Pilip a Bubeník v ňom boli označení za agentov USA v službách americko-kubánskej mafie, ktorí podporovali na Kube kontrarevolučné živly.