Nečasovi chýba vlastný kabinet. Zatiaľ ani nevie, koľko strán v ňom zasadne.
Agentúrnu správu sme o 19:47 nahradili autorským článkom SME.
PRAHA, BRATISLAVA. „Nebudem mať ochranku,“ znelo prvé rozhodnutie nového českého premiéra Petra Nečasa. Oznámil ho hneď, ako ho prezident Václav Klaus vymenoval za deviateho predsedu vlády v histórii Česka. Nečas tvrdí, že ochranku nepotreboval ako podpredseda bezpečnostnej rady ani ako šéf poslaneckého výboru pre obranu a bezpečnosť.
Na ďalšie Nečasove rozhodnutia si ešte Česko počká. Premiérom je skôr na papieri. A zostane ním, pokým nebude mať všetkých ministrov a dôveru parlamentu. Nesťahuje sa ani na Úrad vlády v Strakovej akadémii. Tam zatiaľ zostáva rezignovaný premiér Jan Fischer. Nečas bude úradovať z Hrzánskeho paláca.
Verejná podmienka VV
Nečas, ktorý chce koaličnú dohodu do 7. júla, by mal byť energickým premiérom. V 45 rokoch je druhým najmladším na tomto poste (po Grossovi, ktorý mal 35 rokov). V Poslaneckej snemovni by za ním mala stáť väčšina 118 z 200, ktorú aj prezident nazval „neuveriteľne pohodlnou“. Spoľahnúť sa môže tiež na svoju ODS, ktorá ho pred týždňom zvolila za šéfa hlasmi 87 percent delegátov.
Českí premiéri
1. Václav Klaus, ODS, 1993-98
2. Josef Tošovský, nestraník, 1998
3. Miloš Zeman, ČSSD, 1998-2002
4. Vladimír Špidla, ČSSD, 2002-04
5. Stanislav Gross, ČSSD, 2004-05
6. Jiří Paroubek, ČSSD, 2005-06
7. Mirek Topolánek, ODS, 2006-09
8. Jan Fischer, nestraník, 2009-10
9. Petr Nečas, ODS, 2010
Najprv sa však Nečas musí dohodnúť s TOP 09 a Vecami verejnými a vládu zostaviť.
A to po víkende nevyzerá nijako ľahšie. Veci verejné si ústami svojej vyjednávačky Kristýny Kočí dali ultimátum: Buď bude ich šéf Radek John ministrom vnútra, alebo nevstúpia do vlády. „Je to natoľko kľúčové, že áno, je to naša podmienka,“ povedala v Českej televízii Kočí, ktorej strana si svoj program postavila na boji s korupciou.
Ustupovali vraj už dosť
„Určite nečakajú, že na také neprofesionálne silácke vyjadrenie odpoviem,“ citovali reakciu nového premiéra Hospodářské noviny. Podpredseda véčkarov Vít Bárta však tvrdí, že ústupkov bolo dosť.
Vzdali sa vraj vzniku finančnej polície a súhlasili s tímom odborníkov v súčasných štruktúrach polície. „O to viac potrebujeme mať istotu, že tieto a ďalšie veci budú naplnené,“ povedal Hospodářským novinám Bárta. Toho české médiá podozrievajú, že účasť vo vláde chce využiť v prospech súkromnej bezpečnostnej agentúry, ktorej sa vzdal len nedávno.
Bárta však potvrdil, že véčkari kalkulujú aj s neúčasťou vo vláde. Podľa českých médií by si tak zvýšili šance zvíťaziť v jesenných komunálnych voľbách v Prahe – mohli by sa lepšie dištancovať od ODS a TOP 09.
Spokojný Klaus
Dohode o vláde podľa kuloárov bráni aj spor ODS a TOP 09 o ministerstvo financií. Pravicový nováčik ho chce pre svojho podpredsedu Miroslava Kalouska, ODS nesúhlasí.
Prezident Klaus sa včera zdal spokojný. „Vymenúvam niekoho, koho dlhé roky poznám, koho si vážim,“ povedal bývalý šéf ODS a zaspomínal, ako videl Nečasa na prvom mítingu v roku 1992.
„A teraz to dotiahol až na predsedu vlády,“ dodal Klaus s tým, že dúfa, že do konca svojho mandátu v roku 2013 už ďalšieho premiéra vymenovávať nebude.
Profil Petra Nečasa
Petr Nečas je členom Občianskej demokratickej strany (ODS) od roku 1991, o rok neskôr sa už stal predsedom oblastnej rady vo Vsetíne. V rovnakom roku získal aj svoj prvý poslanecký mandát. Začal pracovať v zahraničnom výbore, kde sa zameral predovšetkým na otázky Severoatlantickej aliancie a obrany. Od roku 1993 bol vedúcim stálej delegácie Medziparlamentnej únie, viedol tiež delegáciu na Zhromaždení Západoeurópskej únie.
V septembri 1995 bol menovaný za prvého námestníka ministra obrany a v tejto funkcii pôsobil až do júla 1996. V roku 1997 Nečas odmietol ponuku stať sa ministrom vnútra v Klausovej vláde. Oficiálnym dôvodom bola rodina, špekulovalo sa ale aj o tom, že sa Petr Nečas zľakol vysokej funkcie a zodpovednosti. On sám už vtedy povedal, že počíta s následkami, ktoré môže odmietnutie na poste ministra vnútra mať pre jeho kariéru.
Za podpredsedu strany bol Nečas po prvýkrát zvolený už v roku 1999, jeho mandát potvrdili delegáti aj v rokoch 2002, 2004, 2006 a 2008. Po úspešných voľbách v roku 2006 opustil problematiku obrany a zahraničnej politiky a stal sa ministrom práce a sociálnych vecí. Mirek Topolánek ho navyše presadil ako vicepremiéra.
Pre Petra Nečasa ako nového šéfa ODS tiež hrajú okrem jeho dlhej účasti vo vedení strany ďalšie dve veci. Ako jeden z mála popredných politikov nebol za celú svoju kariéru spojený so žiadnou kauzou. Nestýka sa s lobistami, je verný manželke a nemá finančné problémy. Petr Nečas sa narodil 19. novembra 1964 v Uherskom Hradišti, je ženatý a má štyri deti.
(sita)