SME

Ústava v Kirgizsku získala vyše 90 percentnú podporu

Nová kirgizská ústava, ku ktorej sa obyvatelia vyjadrovali v nedeľnom referende, získala viac než 90 percentnú podporu verejnosti.

BIŠKEK. Vyplýva po z predbežných výsledkov, ktoré po sčítaní 90 percent hlasovacích lístkov zverejnila v pondelok volebná komisia na svojej webovej stránke. Na základe týchto údajov sa v prospech ústavy vyslovilo 90,7 percenta hlasujúcich, 7,96 bolo proti. Konečné výsledky možno očakávať v priebehu najbližších dvoch dní.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jasná podpora aj vysoká účasť

Dočasná prezidentka Roza Otunbajevová už niekoľko hodín po zatvorení hlasovacích miestností oznámila, že referendum bolo úspešné. "Nová ústava bola prijatá aj napriek hrubým útokom jej oponentov," povedala Otunbajevová, podľa ktorej účasť prekročila 65 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Ako uviedla, občania povedali jasné nie obdobiu "autoritárskeho a protekcionárskeho vedenia". "Dnes sme dosiahli víťazstvo na ceste k skutočnej vláde ľudu," vyhlásila prezidentka.

V Kirgizsku sa v nedeľu konalo referendum o novej ústave, ktoré sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia. Referendum dočasná vláda považovala za kľúčový krok k vykonaniu nevyhnutných reforiem po zosadení dlhoročného prezidenta Kurmanbeka Bakijeva. Navrhované úpravy majú výrazne obmedziť právomoci prezidenta a urobiť z Kirgizska prvú parlamentnú republiku v strednej Ázii.

Dočasná líderka krajiny Otunbajevová uviedla, že teraz bude inaugurovaná ako úradujúca prezidentka. Členovia jej vlády vytvoria zákonodarné zhromaždenie, ktoré bude prijímať potrebnú legislatívu do októbrových parlamentných volieb.

SkryťVypnúť reklamu

"Nebude to dočasná, ale legálna a legitímna vláda," vyhlásila Otunbajevová. "Opúšťame slovo dočasná."

Po spočítaní vyše 94 percent hlasov ústredná volebná komisia uviedla, že viac ako 90 percent voličov hlasovalo za novú ústavu a len zhruba osem percent sa vyjadrilo proti. Účasť dosiahla takmer 70 percent.

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) mala na voľbách 25 pozorovateľov, nie však v južným mestách Oš a Džalabat, ktoré boli v centre nedávnej vlny násilia.

Aktivisti a novinári na nepokojnom juhu krajiny uviedli, že sa počas referenda nestretli s prejavmi násilia. Aj podľa Otunbajevovej a ďalších predstaviteľov prebehlo hlasovanie bez incidentov.

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) dnes ocenila nedeľňajšie referendum o zmene kirgizskej ústavy ako pokojný a prevažne transparentný proces, a to napriek obavám, ktoré v krajine vyvolalo nedávne etnické násilie.

SkryťVypnúť reklamu

Šéf pozorovateľskej misie OBSE Boris Frlec zároveň uviedol, že referendum malo niektoré procedurálne nedostatky a pred októbrovými parlamentnými voľbami sú potrebné ďalšie zlepšenia.

Silné vedenie

Krajina však podľa ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva potrebuje silné vedenie, ktoré by krajinu ochránilo pred nebezpečenstvom extrémizmu. Práve ten môže byť v krajine snažiacej sa o nastolenie demokracie krutou realitou po aktuálnom referende, upozorňuje ruská hlava štátu.

Ľudové hlasovanie o zmenách v ústave, ktoré by v stredoázijskej republike nastolili demokraciu, sa konalo len dva týždne po tom, čo tam vypuklo etnické násilie a o život prišli najmenej tri stovky ľudí.

Medvedev označil Kirgizsko za strategického partnera Ruska. Ako zdôraznil, krajina si musí sama vybrať, pre aký politický systém sa rozhodne. Zároveň kritizoval Biškek pre neschopnosť zabezpečiť poriadok v krajine, v ktorej sa môže pri najhoršom zo scenárov zrútiť celý systém.

SkryťVypnúť reklamu

"Vzhľadom na to, že ani teraz úrady nie sú schopné nastoliť poriadok, naozaj si neviem predstaviť ako by v Kirgizsku vyzerala a fungovala parlamentná republika," povedal Medvedev médiám v závere summitu G20 v kanadskom Toronte.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 360
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 948
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 147
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 991
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 045
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 673
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 625
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu