Svetoví lídri sa sporia, či riešením na krízu je šetrenie, alebo väčšie míňanie.
TORONTO, BRATISLAVA. Útoky na policajtov, horiace autá, rozbité výklady. Takto cez víkend vyzeralo kanadské Toronto, kde sa stretli lídri najväčších svetových ekonomík G8 a G20.
Summit za plotom
V uliciach sa ocitli tisíce ľudí z rôznych názorových skupín. Práve anonymitu davu využívali skupiny násilníkov pri útokoch na policajtov. Zatkli približne tristo z nich.
„Nikdy predtým sme takúto úroveň vandalizmu, kriminality a deštrukcie v našich uliciach nevideli,“ povedal podľa AP policajný šéf Bill Blair.
Demonštranti sa k dejisku summitu nedostali, oddeľovalo ich oplotenie. Za plotom v tom čase lídri dvadsiatich najvyspelejších a najrýchlejšie rastúcich ekonomík hovorili najmä o riešení globálnej ekonomickej krízy.
Keďže výsledky summitu nie sú pre krajiny záväzné, diskutuje sa na ňom skôr v teoretickej rovine. Zásadný spor sa viedol o tom, či sú cestou z krízy stimuly, alebo naopak väčšie šetrenie.
O šetrení sa hovorí najmä v Európe. Túto cestu na summite najhlasnejšie presadzoval britský premiér David Cameron. Ten už v prvých týždňoch vo funkcii presadil rozpočtové škrty. Naopak, americký prezident Barack Obama varoval, že škrty môžu ešte viac spomaliť svetovú ekonomiku.
Pomoc v úzadí
Na Obamovej strane sú rozvíjajúce sa krajiny. Tie sa boja aj škrtov v iných štátoch, keď by mohol klesnúť dopyt po ich výrobkoch. „Je jasné, že potrebujeme šetriť, ale akou rýchlosťou?“ spýtal sa podľa New York Times brazílsky minister financií Guido Mantega.
V debate o hospodárskej kríze zanikla otázka výrazného zvýšenia rozvojovej pomoci, ku ktorému sa v roku 2005 zaviazali lídri ôsmich najvyspelejších štátov G8. „Pomoc nie je vecou dobrej vôle, ale morálnym imperatívom,“ pripomenuli lídrom v otvorenom liste aktivisti, okrem iných aj speváčka Annie Lennox či herečka Scarlett Johansson.